28. 9. 2021
Franz Seraph Kurz zum Thurn und Goldenstein, Postojnska jama – zavesa Postojnska jama je od nekdaj privlačila ljudi, po letu 1818, ko je Luka Čeč po naključju odkril nov rov, ki je vodil globje v podzemlje, pa je postala svetovna turistična atrakcija.
Najpogosteje so se obiskovalci ustavili ravno pri zavesi, ki je bila od vhoda oddaljena 2 – 3 ure hoje. O njej je Etbin Henrik Costa zapisal: »Pri nobenej izmed vseh podob, kolikor jih je naredila jama, pa ne zapaziš, da bi se bila narava tako čutila, tako vedela, kaj dela, kakor pri kapniku, kteremu pravijo zagrinjalo, ki se tako čaravno zavija doli po lesketajočej steni, kakor bi mu kak bistroumen grški umetnik bil naredil tenke gubíce in pléte iz mramorja, ki se je lomil na otoku Palu. Rob je prozoren, pomarančnega, rujavega in rudečkastega cveta, zagrinjalo pak je potlej tako belo, da se svéti. Vse je izdelano, kakor bi prišlo iz rok najbolj miločutnega, najbolj izobraženega umetnika; pa vendar je ta čudež ustvarila v nočnej temoti narava brez oči.«
Tudi avstrijski slikar Franz Seraph Kurz zum Thurn und Goldenstein je bil eden izmed navdušenih obiskovalcev jam. Obisk je »dokumentiral« z upodobitvijo, v katero je običajno umestil tudi samega sebe. To velja tudi za upodobitev zavese: svetilničar v uniformi z baklo ali oljno svetilko osvetljuje kapnik, da bi obiskovalca (moški z vodnikom v roki je najverjetneje kar umetnik sam) lahko uživala ob čarobnosti igre svetlobe. A zdi se, da sta bolj zatopljena v opis v vodniku kot na lepoto, ki se razstira pred njunimi očmi.