16. 3. 2021
Boben kranjske narodne straže
Boben kranjske narodne straže je na lesenem obodu pobarvan s slovensko trobojnico (bela, modra, rdeča). Ima pokončno obliko tako imenovanega vojaškega bobna z vrtljem (nem. Wirbel).
Vesti o revoluciji (revolucionarno leto 1848 in program Zedinjene Slovenije) na Dunaju, o padcu Metternicha in o obljubi ustave so v naše kraje prispele v nekaj dneh, 16. 3. so dosegle tudi Ljubljano. Še istega dne je delavstvo iz mesta in okolice, skupaj z delom meščanstva in študentov, po Ljubljani priredilo revolucionarne manifestacije. Napadli so vse tiste ustanove, ki so najbolj otipljivo predstavljale star fevdalni sistem. Vdrli so tudi v stanovanje osovraženega ljubljanskega župana, ki pa ga niso našli doma, saj je pred demonstranti na vrat na nos zbežal iz gledališča na Vrhniko. Meščanstvo samo z uradništvom – z guvernerjem na čelu – je proslavilo revolucijo s slavnostno predstavo v gledališču. Prestrašeni meščani so si še tisto noč uredili narodno stražo, ki je skupaj z vojaštvom nastopila proti demonstrantom. Bleiweis je v Novicah še posebej podčrtaval pomen narodnih straž, v njih je videl obrambo pred nadaljevanjem revolucije.
V narodnih stražah, ki so se osnovale na podoben način tudi po drugih mestih in trgih na Slovenskem, so bili plemiči, meščani in študentje. Rokodelski pomočniki, služinčad in vsi, ki so živeli od dnevne ali tedenske mezde, v narodni straži niso mogli sodelovati. Delavstvo je bilo torej, kakor na Dunaju, tudi pri nas izločeno.