Muzejski predmeti so pogosto povezani z vonji, ki odražajo njihovo preteklo uporabo ali morda konservatorske posege, lahko pa »preprosto« odražajo njihovo razgradnjo. Zato so muzeji danes pomembne ustanove za predstavljanje vohalne dediščine. Z vonji lahko spodbudijo obiskovalce, da preteklost doživljajo bolj realistično, saj zaznavanje vonjav na muzejski razstavi nedvomno pripomore k boljšemu razumevanju preteklosti.
Kakšen vonj ima denimo tobačnica, ki je pripadala največjemu slovenskemu pesniku Francetu Prešernu? Morda pa lahko njeno zgodbo povemo s povsem novega zornega kota ...
Mag. Darko Knez je kustos za cerkvene predmete, tekstil, glasbila in ljudsko kulturo na Oddelku za zgodovino in uporabno umetnost Narodnega muzeja Slovenije. Kot zgodovinarja in muzealca ga zanima preučevanje vonja v kulturni dediščini, predvsem v primerih vonja muzejskih predmetov. Bil je član mednarodne raziskovalne skupine projekta Odotheka – knjižnica muzejskih in zgodovinskih vonjev, svoje raziskave na področju vonja pa nadaljuje v raziskovalnem projektu Vonj in nesnovna kulturna dediščina. Leta 2024 je izšla njegova monografija Vonj po tobaku. Pribor za kajenje iz zbirke Narodnega muzeja Slovenije.
Slovenski muzeji vedno pogosteje, čeprav še vedno redko, na svojih razstavah prikazujejo različne elemente vohalne dediščine. Na neizkoriščenost tega velikega potenciala bo opozarjal tudi avtor na svojem predavanju.