PONEDELJEK – Narodni muzej Slovenije
V Narodnem muzeju Slovenije (NMS, Muzejska ulica 1) bomo raziskali, kako je zvenel svet tisoče let pred nami. Kako je neandertalec izdelal piščal – in ali je bila morda tudi kost lahko glasbilo? Na razstavi o najstarejši piščali bomo odkrivali, katere materiale so imeli v kameni dobi na voljo in kako so iz njih ustvarjali zvoke in glasbila. Povezali bomo pradavne tone z baročnim časom. Poslušali bomo, kako so glasbila zvenela, in razmišljali, kaj povezuje neandertalce z baročnimi glasbeniki. Tudi sami bomo ustvarjali! S telesom bomo ustvarjali ritme, izdelali lastno glasbilo iz recikliranih materialov in odkrivali, kako zveni naša domišljija. Pripravi se na raziskovanje, poslušanje in igranje – preteklost še nikoli ni bila tako zabavna!
TOREK – Mednarodni grafični likovni center
V MGLC Švicariji (Pod turnom 4) bomo stopili v središče »oraklja«. To je kraj, kjer je mogoče sanjariti, ustvarjati, imeti svobodne misli ... Orakelj je tudi naslov 36. grafičnega bienala Ljubljana, razstave, ki si jo bomo natančno ogledali na ta dan. Na njej bomo naleteli na lutke, ki nam bodo v navdih. Spoznali pa bomo še druge prebivalce galerijskih soban, kot so npr. duhovi, različne zanimive živali, rastline in razni »neživci« tega sveta. Popoldne bomo v parku Tivoli gibalno aktivirali celo svoje telo in za zaključek prerokovali, ali bo letos za božič sneg ali ne!
SREDA – Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije
V Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije (MNSZS, Celovška cesta 23) se bomo posvetili zdravju in dobremu počutju. Na razstavi Zdravje je naše največje bogastvo bomo raziskali zgodovino zdravstva in medicine na Slovenskem v 20. stoletju in spoznali, kako so ljudje v preteklosti skrbeli za zdravje ter kaj lahko sami naredimo za boljše počutje. Ustvarjalnost ima prav gotovo dober vpliv, zato bomo na ustvarjalni delavnici v sproščenem vzdušju ustvarili lučko ali mobile iz naravnih materialov. Ustvarjalni navdih bomo poiskali na sprehodu po tivolskih travnikih, preizkusili pa se bomo tudi v starih otroških igrah.
ČETRTEK – Narodna galerija
V Narodni galeriji (NGS, Prešernova cesta 24) bomo obiskali razstavo Barok v Sloveniji in imeli dan za mične gospodične in gospodiče petične. Sivi lasje in lasulje, kakor porcelan bela polt, in s steznikom preščipnjen pas so bile le ene od najznačilnejših modnih muh v času baroka, ki jih lahko spremljamo tudi na slikah. Baročna oblačila in lasulje bomo tudi sami preizkusili ter raziskali, s kakšnimi modnimi dodatki so se dame in gospodje nekdaj še polepšali. Povadili bomo še dvorni poklon za punce in fante, nato pa v delavnici ustvarili lutko cesarice, grofa ali viteza v pravi baročni obleki oziroma opravi. Vmes se bomo odpravili na igrišče parka Tivoli, kjer bodo otroci imeli čas za prosto igro.
PETEK – Moderna galerija
Igrivi počitniški teden bomo zaključili v Moderni galeriji (MG, Cankarjeva 15). Skupaj bomo poiskali otroke, ki se »skrivajo« na naši stalni razstavi, prisluhnili njihovim zgodbam, se preizkusili v njihovih igrah ter poiskali in »pospravili« igrače, ki so jih pustili za seboj. Tudi sami bomo izdelali igrače, npr. žogice (za žongliranje) ali pa otroško padalo, s katerim bomo v parku Tivoli vadili koordinacijo, motivacijo in medsebojno sodelovanje. Ob tem bomo spoznali pomen povezovanja in solidarnega sodelovanja za skupno dobro. To izpostavljajo tudi dela na 36. grafičnem bienalu Ljubljana, ki si ga bomo skupaj ogledali.