Mednarodni trienale keramike UNICUM je osrednja mednarodna razstava s področja sodobne umetniške keramike v Sloveniji. Z njim želimo v muzeju opozoriti na bogato umetniško produkcijo na področju keramike v slovenskem in mednarodnem prostoru, saj išče in predstavlja nove koncepte, tehnologije in inovativne likovne raziskave. UNICUM je postal referenčni projekt, primerljiv z drugimi sorodnimi prireditvami v svetu. Letos se mu je pridružil tudi Center Rog.
Na letošnji že 6. ediciji trienala UNICUM 2026 na treh ljubljanskih prizoriščih razstavlja 170 umetnikov iz več kot 30 držav. Razstavljene umetnine je med prijavami rekordnih 395 umetnic in umetnikov iz več kot 50 držav izbrala mednarodna strokovna žirija.
Dos Amigos
Lost in love
Sufi flame
Bayatilar (azerbajdžanska tradicionalna skladba)
Nostalgia
Avtor skladb je kitarist Aleksander Kuzmič.
Aleksander Kuzmič v svoji avtorski glasbi mojstrsko prepleta raznolike glasbene vplive. Njegove skladbe so tehnično dovršene, a hkrati odprte za spontanost in improvizacijo, kar odraža njegov svoboden ustvarjalni duh. Ta se je oblikoval skozi številna potovanja po svetu, kjer je v svojo glasbo vpletel elemente različnih tradicij. Njegove glasbe ni mogoče uvrstiti v en sam žanr – zaznamuje jo edinstven preplet balkanskih, latinskoameriških in grških ritmov, flamenka, bluesa ter ambientalnih zvočnih pokrajin. Trenutno deluje kot samostojni glasbenik, je soustanovitelj mednarodne skupine Wild Strings Trio in Dirty Sanchez Band, ustvarja tudi v duetu s francoskim glasbenikom Julienom Chanalom in hrvaško pevko Nino Kraljič. Njegova diskografija obsega 8 albumov med katerimi so 4 samostojni: Ognjeni veter (2010), Behind Nine Hills (2017), Flama Negra (2020) in Mantra of the Soul (2023).