SI
Janka Istenič: Metalla Imperii RomaniKovine v rimski dobi
Show menu

Janka Istenič: Metalla Imperii Romani

Predavanje

Kovine v rimski dobi

Medeninasta zaponka iz Ljubljanice, iz časa pribl. med letoma 60 in 20 pr. Kr. Take zaponke so najstarejši doslej ugotovljeni rimski medeninasti predmeti. Uporabljali so jih predvsem vojaki. Fotografija: Tomaž Lauko
Železen meč v leseni nožnici z okovi iz medenine, najden v reki Ljubljanici, je bil verjetno narejen med letoma 60 in 20 pr. Kr. To je najstarejše znano rimsko orožje z medeninastimi deli. Fotografija: Tomaž Lauko

Vključitev ozemlja Slovenije v rimsko državo je bila zaključena na začetku 1. stoletja po Kr. Takrat so tudi pri uporabi kovin nastopile številne novosti.

Količina pridobljenih in porabljenih kovin se je zelo povečala, to pa je povezano z izboljšavo postopkov in boljšo organizacijo dela pri pridobivanju kovin in izdelavi kovinskih predmetov. Velik del kovinskih predmetov so verjetno izdelali ozko specializirani delavci v velikih delavnicah. Te so serijsko izdelovale velike količine razmeroma enotnih izdelkov, s katerimi so dosegali obsežno tržišče.

Večina kovin je bila široko razpoložljiva. Največji sta bili proizvodnja in poraba železovih kovin. Poraba svinca se je v primerjavi s prejšnjimi obdobji izjemno povečala. Poleg tega so Rimljani v Evropo uvedli novo kovino – medenino, tj. zlitino bakra s cinkom.

Predava dr. Janka Istenič (Narodni muzej Slovenije). Njene raziskave rimske metalurgije so bile usmerjene v začetke rimske uporabe medenine, potekale pa so v sodelovanju z Žigo Šmitom (Institut »Jožef Stefan«).
Predavanje je del spremljevalnega programa razstave Ko zapoje kovina. Tisočletja metalurgije na Slovenskem. Seznam vseh javnih vodstev, predavanj in drugih prireditev ob razstavi si oglejte na tej povezavi.
Udeležba na predavanjih je brezplačna, razstavo si lahko ogledate z nakupom vstopnice.
 

 

Prijavite se na e-novice