V pripravah na razstavo Nekoč je bil Gutenwerd so strokovnjaki iz Narodnega muzeja Slovenije in več drugih raziskovalnih ustanov opravili vrsto naravoslovno-tehničnih raziskav posameznih predmetov in snovi, ki izhajajo z arheoloških izkopavanj. S sodobnimi metodami in tehnikami so ugotavljali, iz kakšnih snovi so posamezni predmeti, kako so bili izdelani, koliko so stari, za kaj so jih srednjeveški prebivalci Gutenwerda uporabljali ter, ali so bili narejeni doma ali prineseni od drugod (in od kod).
Vsi ti zanimivi podatki razkrivajo raznolikost materialne kulture takratnih ljudi, njihovo poznavanje surovin in snovi, ki so jih pridobili iz narave ali npr. s trgovskimi stiki, bogastvo znanj in veščin, ki so jih obvladali srednjeveški mojstri. Ponujajo pa tudi znanje za razumevanje postopkov izdelave oziroma stopnje tehnologije v srednjem veku in s tem za rekonstruiranje predmetov za današnje muzejske potrebe, za eksperimentalno in izkustveno arheologijo. Sodobne raziskave so zato pomemben korak k razumevanju sveta predmetov iz srednjega veka in hkrati k dojemanju minulega življenja, o katerem še danes priča arheološko najdišče na Otoku pri Dobravi.
Dr. Tomaž Nabergoj je kustos za arheologijo visokega in poznega srednjega veka v Narodnem muzeju Slovenije. Sodeluje pri raziskavah muzejskega gradiva, posebej orožja in bojne opreme ter rečnih najdb, pri predstavljanju in popularizaciji vedenja o srednjeveški arheologiji, najdiščih in predmetih, npr. s predavanji in vodstvi po razstavah. Je avtor razstave in vodja razstavnega projekta Narodnega muzeja Slovenije Nekoč je bil Gutenwerd (2024).
Dr. Matjaž Knap kot docent na Oddelku za materiale in metalurgijo Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani predava predmete iz področja ekstraktivne metalurgije železa in železovih zlitin. Z zgodovino proizvodnje železa in arheometalurgije se ukvarja občasno, kot strokovni svetovalec pri zgodovinskih oz. arheoloških raziskavah. Z Narodnim muzejem Slovenije je sodeloval pri treh projektih, med drugim kot soavtor monografije Ko zapoje kovina. Tisočletja metalurgije na Slovenskem.