SI
Robert Peskar: Sakralna dediščina nekdanjega trga Gutenwerd
Show menu

Robert Peskar: Sakralna dediščina nekdanjega trga Gutenwerd

Muzejska predavanja
Na fotografiji sredi polja je cerkev z rumeno fasado, zraven pa je moderna lesena struktura s streho, ki varuje ostanke druge, sicer ne ohranjene cerkvice iz srednjega veka.
Ohranjena srednjeveška cerkev sv. Nikolaja na Otoku pri Dobravi in streha nad ostanki izkopane srednjeveške cerkve (fotografija: Tomaž Lauko, Narodni muzej Slovenije)

Sakralna dediščina nekdanjega trga Gutenwerd

Predavanje se bo osredotočilo na problematiko sakralne dediščine nekdanjega trga Gutenwerd, zlasti vprašanju, ali so v tem naselju v srednjem veku obstajale tri ali le dve cerkvi. V ospredju zanimanja bo tudi analiza ohranjene sakralne dediščine, vključno s primerjavami tedanjih razmer na področju gradnje cerkvene arhitekture in vzpostavitvi župnijske organizacije.

Cerkev sv. Nikolaja, ki sodi v župnijo Škocjan, je edina ohranjena stavba iz obdobja srednjeveškega Gutenwerda. Arheologi so v njej izkopali 44 grobov iz poznega srednjega in zgodnjega novega veka. Ohranjenih je tudi nekaj arhitekturnih detajlov, ki kažejo na razvoj cerkve v obdobjih romanike in gotike.
Drugo cerkev pa so izkopali arheologi v južnem delu nekdanje naselbine. Ohranjene temelje so zaščitili s streho, ki jo je kot drzno modernistično arhitekturo zasnoval arhitekt Oton Jugovec.

Portret predavatelja Robert Peskarja.
Dr. Robert Peskar

O predavatelju

Dr. Robert Peskar je umetnostni zgodovinar, zaposlen na Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije od leta 1992, sprva kot konservator za umetnostno dediščino na zavodu v Novem mestu, kasneje kot direktor zavoda, nato kratek čas kot vodja območne enote v Novem mestu, od leta 2015 pa kot generalni konservator. Poleg izpolnjevanja rednih nalog s področja konservatorske teorije in prakse v Sloveniji se s svojim delom posveča tudi raziskovalnim temam na področju srednjeveške umetnosti, zlasti razvoju gotske arhitekture, problematiki stenskega slikarstva in monografskim predstavitvam najpomembnejših kulturnih spomenikov v Sloveniji. Doktoriral je leta 2005 s temo Arhitektura in arhitekturna plastika okoli leta 1400 v Sloveniji.

Predavanje poteka ob razstavi

Ne spreglejte

Vodeni ogled

Tomaž Nabergoj: Nekoč je bil Gutenwerd

Raziskovanje opuščene srednjeveške naselbine ob reki Krki
 

 

Prijavite se na e-novice