SI
Peter Turk: Bronastodobni zakladi. Začasna skrivališča ali prazgodovinska svetišča?Muzejski abonma: vsebine za sladokusce
Show menu

Peter Turk: Bronastodobni zakladi. Začasna skrivališča ali prazgodovinska svetišča?

Muzejski abonma: vsebine za sladokusce
Predavanje
Ali vas zanimajo arheologija, zgodovina in umetnostna zgodovina? Radi obiskujete muzeje in galerije? Muzejski abonma je namenjen vedoželjnim dijakom, ki bi radi izvedeli več, in ga priporočamo kot izbor za obvezne izbirne vsebine v šolskem letu 2024/2025. Preživite popoldan v družbi podobno mislečih vrstnikov in muzejskih strokovnjakov!

Greš z mano v muzej?

Nova vsebina za sladokusce bo na sporedu v četrtek, 10. oktobra 2024, od 15.30 do 17. ure v Narodnem muzeju Slovenije na Muzejski 1 v Ljubljani:
Na fotografiji so različni bronasti in bakreni prazgodovinski predmeti, kot so sulične osti, deli sekir in igle.
Zakladna najdba z Bleda

dr. Peter Turk: Bronastodobni zakladi. Začasna skrivališča ali prazgodovinska svetišča?

Ljudje so v preteklosti zaradi različnih vzrokov zakopavali dragocene predmete. Običajno tako najdene predmete, zaklade ali depoje, povezujemo z začasnimi skrivališči. Ljudje so dragocene novce in nakit, v starejših obdobjih pa tudi številne druge bronaste predmete zakopali zato, da so jih skladiščili ali začasno skrili pred grozečo nevarnostjo. Zakladne najdbe pa lahko povežemo tudi z drugačnimi dejavnostmi. Včasih arheologi naletijo na tovrstne zaklade na nenavadnih mestih, na dnu globokih brezen ali v globokih rekah in jezerih. Včasih so na enem mestu odkrili številne zaklade, ki so torej rezultat pogostih deponiranj. Ob takih najdbah se nakazujejo drugačni razlogi za deponiranje, tisti, povezani z daritvenimi obredji bronastodobnih prebivalcev. S takimi obredji so se ljudje obračali na božanstva s priprošnjimi ali zahvalnimi daritvami, ki jih danes najdemo kot prazgodovinske zaklade.

Na predavanju bodo podrobneje predstavljene izbrane, nedavno odkrite zakladne najdbe iz bronaste dobe. Natančneje bodo predstavljene tiste, pridobljene z arheološkimi izkopavanji. Pri njih lahko ob natančno dokumentiranih podatkih več povemo o razlogih za njihov zakop.

O predavatelju

Dr. Peter Turk je kustos za starejšo prazgodovino v Narodnem muzeju Slovenije.

Na voljo je še nekaj prostih mest za druge zainteresirane. Cena: 4 €. Obvezne so predhodne prijave:


Rezervirajte si mesto tudi pri drugih vsebinah za sladokusce

Program poteka enkrat mesečno v obliki predavanja oziroma vodstva po zbirkah Narodnega muzeja Slovenije in traja 90 minut (2 šolski uri). 

Aktualno

Muzejski abonma

Petra Bolha: Mitološka zapuščina: antične zgodbe v zbirki Narodnega muzeja Slovenije

Muzejski abonma: vsebine za sladokusce
 

 

Prijavite se na e-novice