SI
Matic Zupan: Železna mrežaTrgovinske poti v železni dobi
Show menu

Matic Zupan: Železna mreža

Muzejski abonma: vsebine za sladokusce
Predavanje z vodstvom
Ali vas zanimajo arheologija, zgodovina in umetnostna zgodovina? Radi obiskujete muzeje in galerije? Muzejski abonma je namenjen vedoželjnim dijakom, ki bi radi izvedeli več, in ga priporočamo kot izbor za obvezne izbirne vsebine v šolskem letu 2024/2025. Preživite popoldan v družbi podobno mislečih vrstnikov in muzejskih strokovnjakov!

Greš z mano v muzej?

Nova vsebina za sladokusce bo na sporedu v četrtek, 10. aprila 2025, od 15.30 do 17. ure v Narodnem muzeju Slovenije na Muzejski 1 v Ljubljani:

Matic Zupan: Železna mreža. Trgovinske poti v železni dobi

Več ogrlic iz steklenih jagod, predvsem modre barve, posebej lahko opazimo nanizane barvite jagode v obliki ovnovih glavic.
Spretnost železnodobnih steklarjev je bila primerljiva z veščinami Feničanov.
Večji glinen konjiček na kolescih, kermaična ropotuljica v obliki price in še dva manjša konjička.
Glinene figure konjev in ropotulja v obliki ptice s Podzemlja v Beli krajini. Podobne najdemo po širšem mediterasnkem prostoru.
Keramična trebušasta posoda ima dva ročaja in je poslikana s črnimi geometrijskimi vzorci. Steklenička za parfum je zelo majhna, iz modrega stekla in poslikana z rumenimi in turkiznimi vijugami, dno je odbito.
Primer keramične pivske posode in stekleničke za parfum, ki izvirata iz italskega oz. grškega prostora.
Na fotografiji je železen dvojnopiramidast predmet in še en grudast polizdelek.
Železni polizdelki kot trgovsko sredstvo.
Na predavanju bodo predstavljene različne arheološke najdbe in zanimive upodobitve, ki so povezane s trgovanjem v železni dobi (1. tisočletje pr. n. št.). Območje Slovenije je bilo že takrat zelo pomembno križišče številnih trgovskih poti in kulturnih stikov. Pogledali si bomo, kako je potekala blagovna menjava, kakšna so bila plačilna sredstva pred denarjem in po kakšnih poteh so prišli zanimivi predmeti k nam z vseh koncev Evrope in onkraj njenih meja – bogat jantarjev nakit z Baltika, okrašeno italsko keramično posodje in starogrški stekleni izdelki, ki jih lahko vidite tudi na naši stalni razstavi.

O predavatelju

Matic Zupan je zaposlen v Narodnem muzeju Slovenije kot dokumentalist in raziskovalec. Zaključuje doktorski študij na temo poselitve osrednje Slovenje v starejši železni dobi in se ukvarja predvsem s prostorsko arheologijo in računalniškimi GIS analizami.

Dogodek poteka ob razstavi

Rezervirajte si mesto tudi pri drugih vsebinah za sladokusce

Program poteka enkrat mesečno v obliki predavanja oziroma vodstva po zbirkah Narodnega muzeja Slovenije in traja 90 minut (2 šolski uri). 

Aktualno

Muzejski abonma

Tomislav Kajfež: Skrivnost egipčanske mumije

Muzejski abonma

Andreja Breznik: Arheološki parki

Vrata v svet preteklosti
 

 

Prijavite se na e-novice