Gnetenje in vse oblike ustvarjalnega packanja so v družini vedno zabavne!
Muzejski navdušenci smo se v družbi svojih malčkov lotili ustvarjanja velikonočnega aranžmaja in izdelave obeskov v obliki pisanih pirhov.
Arheološke in zgodovinske zbirke so lahko neizčrpen ustvarjalni navdih. Zaradi izbranega ustvarjalnega materiala, to je slano testo, smo se ozrli v preteklost in podobnosti poiskali v okraševanju glinenih oziroma keramičnih izdelkov. Glede na prostoročno tehniko izdelave so za nas zanimivi prazgodovinski predmeti, med katerimi izstopajo bogato okrašeni keramični izdelki s kolišč na Ljubljanskem barju. Čeravno koliščarji niso poznali običaja velike noči in tudi pirhov ne, smo si zastavili igrivo vprašanje, kako bi bili pirhi videti pred 5000 leti.
Za navdih smo izbrali lončene izdelke, odkrite na koliščih pri Igu, ki jih hranimo v Narodnem muzeju Slovenije. Predmeti sodijo v 3. tisočletje pr. Kr. oziroma v čas pozne bakrene in zgodnje bronaste dobe. Med njimi je veliko takih, ki veljajo za ene izmed najlepših ter najbogateje okrašenih iz tistega časa pri nas in tudi v širšem evropskem prostoru. Več o koliščih z Ljubljanskega barja najdete na teh treh povezavah:
Arheologi so z znanstvenimi poskusi (eksperimentalna arheologija) dognali različne načine okraševanja lončenine s prazgodovinskih kolišč na Ljubljanskem barju. Kljub temu da je okraševanje v obliki enostavnih vrezov, odtisov in ščipanja staro verjetno toliko kot lončenina, smo se mi lotili okraševanja na način, kot domnevamo, da so okraševali koliščarji pred pet tisoč leti. Arheologi so na podlagi odkritih najdb sklepali, da so obstajali nekateri pripomočki, ki jih lahko izdelamo iz naravnih materialov. Denimo vrv, lesena palica, školjke ipd. Doma smo poiskali primerne približke, denimo, namesto lesene palice smo uporabili trši karton, namesto živalskega zoba kamen, za kanček igrivosti pa smo dodali še legokocke – vitezi vedno pridejo prav :)
Več o znanstvenih raziskavah na temo okraševanja najdete tukaj.