SI
Show menu

Vrnitev boginje Izide

Narodni muzej Slovenije, Muzejska 1, Ljubljana, ob 18.00, 6. 2. 2024
Bronast kipec zaobljenih linij s piritovo kroglico kot glavo
Amoena, bron, mat patina in pirit, 2022 (fotografija: Jani Pavlin)

Arheološka najdba kot navdih za sodobno umetniško snovanje

V Narodnem muzeju Slovenije v torek, 6. februarja 2024, ob 18. uri odpiramo razstavo akad. kiparja Boštjana Kavčiča z naslovom Vrnitev boginje Izide. Razstava je bila najprej na ogled v Tolminskem muzeju, leta 2023 pa je odpotovala v Narodni muzej egipčanske civilizacije (NMEC), kjer si jo je ogledalo okoli 50.000 obiskovalcev. Ob razstavi v Tolminu je izšel slovensko-angleški-arabski katalog. Več o razstavi si preberite na tej povezavi.

Kipar Boštjan Kavčič je navdih poiskal v naravi in zgodovini

Boštjan Kavčič, akad. kipar: »Serija trinajstih boginj združuje moje petindvajsetletno kiparsko snovanje v kamnu in željo po upodobitvi motiva ženskega kreativnega principa. Za zgodbo o izginuli Izidi sem izvedel naključno, ko sem si v Tolminskem muzeju leta 2018 ogledal razstavo Stari bogovi obmolknejo in odkril povezavo s kipi, ki sem jih takrat že ustvaril. Mit o izgubljeni boginji me je tako pritegnil, da sem začel raziskovati različne likovne upodobitve Izide. Pozneje se je rodila ideja za nastanek serije kipov boginj, na katero so vplivale upodobitve iz starega Egipta; denimo, barvni kontrast med zlatom in lapisom lazulijem, kot je na Tutankamonovi nagrobni maski.«

Železnodobno kultno mesto Berlotov rob na Šentviški planoti

Dr. Boštjan Laharnar, vodja Oddelka za arheologijo Narodnega muzeja Slovenije in koordinator razstave: »Arheološke najdbe z Berlotovega roba nakazujejo, da so na tem najdišču med 5. in 1. stoletjem pr. n. št. častili neko žensko božanstvo, morda posoško železnodobno interpretacijo Izide. Taki razlagi v prid je tudi podatek o odkritju bronastega kipca Izide sredi 19. stoletja, ki pa se je pozneje izgubil. Ohranjene najdbe so zaponke in drugi deli noše, različni pripomočki in orodje. Med najdbami sta tudi okrogla srebrna ploščica z upodobitvijo lunarnega cikla in odlomek bronaste situle z napisom v venetski pisavi. Predmeti so dobro ohranjeni in vse kaže, da so jih darovali z obešanjem in pribijanjem na neke nosilce, verjetno na lesene stene ali celo drevesa.«

Fotografije v veliki ločljivosti

Fotografije (8.21 MB)

Avtor fotografij je Jani Pavlin.

Več informacij

Maja Bahar, Služba za komuniciranje
Narodni muzej Slovenije
, Prešernova cesta 20, 1000 Ljubljana
T: +386 (0)1 241 44 04, M: +386 (0)41 931 011, E: maja.bahar@nms.si

Odprtje razstave

Odprtje razstave bo v torek, 6. februarja 2024, ob 18. uri v Narodnem muzeju Slovenije, Muzejska 1,  Ljubljani.
Avtorja in njegovo delo bo predstavil umetnostni zgodovinar dr. Miklavž Komelj.
Vabilo (1.19 MB)

Vodeni ogled

Vodeni ogled z avtorjem Boštjanom Kavčičem bo v četrtek, 8. februarja 2024, ob 12. uri, v okviru dneva odprtih vrat – slovenskega kulturnega praznika.

Več o razstavi

 

 

Prijavite se na e-novice