SI
Show menu

Zgodovina, zapisana v kovance

Narodni muzej Slovenije, Muzejska 1, Ljubljana, 4. 6. 2024
Na fotografiji je reverz srebrnega kovanca z upodobitvijo smučarja skakalca v naletu.
Svetovno prvenstvo v Planici, 2010, likovna rešitev: Gorazd Učakar (fotografija: arhiv Numizmatičnega kabineta NMS)
Na fotografiji je kovanec zlate barve, sprednji del, na katerem so v krogu zvezde EU, v sredini je rastlina hladnikija, latinsko Hladnikia Pastinacifolia, v latinščini je z velikimi tiskanimi črkami izpisana tudi na kovancu.
200. obletnica ustanovitve Botaničnega vrta, reverz, 2010, likovna rešitev: Gorazd Učakar, (fotografija: arhiv Numizmatičnega kabineta NMS)

Razstava priložnostnih kovancev skozi ustvarjalnost Gorazda Učakarja

Na hodniku Narodnega muzeja Slovenije na Muzejski v sredo, 5. junija 2024, odpiramo priložnostno razstavo kovancev, ki jih je oblikoval Gorazd Učakar.
Gorazd Učakar je predstavnik Ljubljanske arhitekturne šole, zato ne čudi, da je znanje s področja arhitekture prenesel tudi v oblikovanje priložnostnih kovancev. Že pri prvem projektu oblikovanja priložnostnih kovancev ob 50-letnici Denarnega zavoda Slovenije je uvedel jasno kompozicijsko pravilo delitve ploskve in vpeljal koncept prostorskega križa.

Gorazd Učakar: »Navidezna likovna enostavnost je bila bolj ali manj zavestno izpeljana iz načel klasične antike in zavedanja lastnega telesa, in jo je potrebno razumeti v njenem odnosu do večjega sistema ali strukture. Likovna enostavnost je samo sporočilnost ideje močno poudarila. Najpomembnejše pri tej zasnovi pa je, da se je naenkrat v polju kovanca pojavila prosta površina, kar je prvina modernistične smeri. To je bila takrat nedvomno novost in sprememba v izrazju in to je bil pečat, ki se je ohranil in se skozi leta slogovno obdržal tudi pri vseh kasnejših slovenskih izdajah priložnostnih kovancev.«

Priložnostni kovanci, spominski in zbirateljski
Mnoge države po svetu poleg rednega denarja, navadno večkrat na leto, izdajajo tudi priložnostne kovance. Ti so lahko izdelani iz plemenitih kovin, kot sta zlato in srebro, ali iz drugih kovin. Običajno so izdani v manjših nakladah. Motivi na njih so povezani s političnimi, zgodovinskimi, znanstvenimi, kulturnimi, športnimi, humanitarnimi in drugimi pomembnimi dogodki.

Državni zbor je 26. januarja 1993 sprejel Zakon o priložnostnih kovancih, ki je urejal področje izdajanja priložnostnih kovancev v času, ko je imela Republika Slovenija denarno enoto tolar.
Z vstopom Slovenije v evropsko monetarno unijo se je spremenilo tudi izdajanje priložnostnih kovancev in tako se v skladu z zakonodajo Evropske unije priložnostni kovanci zdaj delijo na spominske in zbirateljske.
Spominski kovanci so po dimenziji in fizičnih ter kemijskih lastnostih enaki tečajnim 2-evrskim kovancem. Razlikujejo se samo po spominski podobi na nacionalni strani. Vsaka država v evrskem območju lahko vsako leto izda dva spominska kovanca, vendar se v Sloveniji izdajajo le ob enem dogodku letno. Zbirateljski kovanci so izdelani iz zlata, srebra ali drugih kovin, določenih s strani Republike Slovenije, in se izdajajo največ ob dveh dogodkih letno. Od kovancev v obtoku se razlikujejo po barvi, premeru in teži. Nominalna vrednost zbirateljskih kovancev je izražena v evrih, vendar se razlikuje od nominalnih vrednosti tečajnih kovancev.

S spominskimi kovanci v Evropo pošiljamo svojo zgodovino
Ste pozorni, ko imate v roki kovanec za dva evra in njegov motiv na reverzu? Poglejte zadnjo stran kovanca in morda se vam nasmehne sreča, da zagledate likovnih rešitev slovenskega avtorja. Kot zanimivost; milijon spominskih kovancev, izdanih ob 200. obletnici Botaničnega vrta, je v državah EU v obtoku od leta 2010. Nanj tako lahko naletite tudi, denimo, v Italiji, na Cipru ali pa na Finskem. Z njimi v svet pošljemo sporočila o svoji zgodovini, pravi Gorazd Učakar.

Gorazd Učakar: »So torej podobni spomenikom, ki jih postavljamo na javno dostopna mesta zaradi njihove spominske ali druge simbolne vrednosti. Lahko bi rekli, da so spominski kovanci nekakšni »miniaturni spomeniki«, ki pa se od običajnih spomenikov razlikujejo po tem, da so lahko dostopni. Tukaj je pomembno poudariti, da so 2-evrski spominski kovanci plačilno sredstvo po celotni Evropski uniji, zato se lahko hkrati znajdejo v našem žepu in v žepu nekoga drugega drugje po Evropi. Delujejo kot posebne vrste izobraževalno družbeno omrežje. Z večjim zavedanjem o pomenu branja vsebin zapisanih na spominskih kovancih omogočamo sebi in drugim razumevanje zgodovine, družbe in s tem nas samih. Sicer pa kovanci spadajo med najbolj obstojne in znane simbole civilizacij. Pomembni so, ker se iz njih učimo o zgodovini, v njih pa zapisujemo tudi sporočila, ki bodo ostala za prihodnost.«

Priložnostni kovanci, ki jih je oblikoval Gorazd Učakar
Od svoje osamosvojitve leta 1991 je Republika Slovenija s priložnostnimi kovanci obeležila že 65 pomembnih dogodkov. Likovne rešitve je prispevalo že skoraj 50 avtoric in avtorjev. Največ likovnih rešitev je prispeval Gorazd Učakar, saj je sodeloval pri desetih izborih. V letih od 1994 do 1996 je skupaj z bratom Matjažem sodeloval pri šestih natečajih. Leta 2008 je Gorazd Učakar z zmago na natečaju za izbor likovne rešitve na zbirateljskih kovancih za 3, 30 in 100 evrov ob predsedovanju Republike Slovenije Evropski uniji začel samostojno pot. Naj omenimo zmagovalno likovno rešitev pri oblikovanju 2-evrskega kovanca, in sicer za spominski kovanec ob 200. obletnici ustanovitve Botaničnega vrta v Ljubljani.


Gorazd Učakar: »Pri spominskem kovancu, ki sem ga izdelal ob 200. obletnici ustanovitve Botaničnega vrta v Ljubljani, sem se oprl na upodobitev edinega slovenskega rodovnega endemita, Hladnikia Pastinacifolia, imenovanega po ustanovitelju Botaničnega vrta v Ljubljani Francu Hladniku. Vendar je bila prava sporočilna moč kovanca dosežena šele z uvedbo »zlatega prstana«,  obročastega pečata, ki objema osrednji motiv in v katerega je vkovan napis 200 let, Botanični vrt, Ljubljana, Slovenija, 2010. Zlati prstan udejanja in ščiti celoto, vrt - je oikos, ki pomeni hišo in dom. In tako smo zopet pri arhitekturi. Vprašanje obstoja Botaničnega vrta pa je danes aktualna tema. Ali bomo resnično dopustili, da nam vzamejo Botanični vrt. Ta je od ustanovitve leta 1810 izgubil že dobršen del svoje površine, danes pa mu zaradi načrtovane gradnje drugega tira dolenjske železnice grozi nova katastrofa. Vedno v imenu napredka, za katerega se pogosto izkaže, da to ni ali pa ni dobro premišljen. V tem kontekstu lahko zaključim le s trditvijo, da kdor ne spoštuje svoje preteklosti, nima upanja za prihodnost.«

V stari Grčiji so medaljerji svoja imena vgravirali v novce

Dr. Alenka Miškec, Numizmatični kabinet Narodnega muzeja Slovenije, avtorica razstave: "V antičnih Sirakuzah na Siciliji so delovali številni priznani medaljerji, ki so izdelovali kovance z izjemno umetniško vrednostjo. Med njimi naj omenimo dva najbolj znana: Euainetos (umrl okoli 345 pr. n. š.), je znan po svojih sirakuških dekadrahmah z upodobitvijo glave nimfe Aretuze, njegove kovance pogosto označujejo kot mojstrovine antične numizmatike. Kimon: Drugi izjemen medaljer iz Sirakuz, znan po svojih izjemno podrobnih in estetsko dovršenih kovancih, ki so prav tako pogosto prikazovali glavo Aretuze ter vozove, ki jih vlečejo konji. Ti umetniki so prispevali k slavi sirakuške numizmatike in so bili cenjeni zaradi svojih tehničnih spretnosti in umetniške vizije. Njihovi kovanci so še danes cenjeni kot izjemni umetniški izdelki svojega časa in vrhunski primerki antične numizmatike."

Razstavo si lahko ogledate od 5. junija do 13. septembra 2024 v Narodnem muzeju Slovenije, Muzejska 1,  Ljubljana.
Avtorica razstave: dr. Alenka Miškec
Avtorja besedil: dr. Alenka Miškec in Gorazd Učakar

Fotografije v veliki ločljivosti

Fotografije (22.8 MB)

Več informacij

Maja Bahar, Služba za komuniciranje
Narodni muzej Slovenije
, Prešernova cesta 20, 1000 Ljubljana
T: +386 (0)1 241 44 04, M: +386 (0)41 931 011, E: maja.bahar@nms.si
 

 

Prijavite se na e-novice