SI
Show menu

Vpliv onesnaženja s trdnimi delci (PM) na kulturno dediščino

Viri financiranja: Bazični raziskovalni projekt (so)financira Javna Agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije z 2469 letnimi urami cenovnega razreda C za obdobje 3 let (NMS pripada 170 letnih ur)
Trajanje: 01. 07. 2019 - 30. 06. 2022
Šifra projekta: J1-1707
Sodelujoče ustanove: Kemijski inštitut (vodilni partner)
Izpostavljeni vzorci reprezentativnih materialov (marmor in apnenec) v zunanjem lapidariju. Med projektom bomo spremljali, kaj se odlaga na površini vzorcev in kako odloženi material vpliva na površino.
Izpostavljeni vzorci reprezentativnih materialov (dve vrsti gline) v depoju, kjer bomo med projektom spremljali, kaj se dogaja na površini.
Meritve kakovosti zraka s poudarkom na onesnaženosti s PM delci v zunanjem lapidariju. Meritve izvajamo s spektrometrom za štetje submikronskih delcev (Scanning Mobility Particle Sizer ali SMPS), ki omogoča natančne meritve najmanjših PM (10–1000 nm), kamor sodijo organski aerosoli.
Meritve onesnaženosti s PM delci v centralnem depoju s spektrometrom SMPS.

O projektu

Zračna onesnaževala, med katera sodijo tudi trdni delci (PM), lahko v stiku z različnimi površinami le-te poškodujejo. To seveda velja tudi za površine muzejskega gradiva oziroma predmetov kulturne dediščine. Prav lebdeči delci v ozračju (PM) so najbolj odgovorni za propadanje materialov na prostem, reakcije med onesnaževali pa se ne dogajajo le na prostem, ampak tudi v zaprtih prostorih, v katerih zrak ni filtriran. Filtriranje zraka je običajno mogoče vzpostaviti le v novogradnjah, zato so starejše muzejske stavbe, kot je stavba Narodnega muzeja Slovenije na Muzejski ulici, lahko s tega vidika problematične.

Danes velja, da bo v prihodnje odloženi material na kamnitih objektih in predmetih kulturne dediščine, ki povzroča črnenje površin, sestavljen predvsem iz organskih aerosolov z drugačno kemijsko sestavo od zgodovinskih črnih skorij (t. i. black crust), ki so še vedno prisotne na večini spomenikov v Evropi. A zelo malo vemo o interakcijah med odloženimi organskimi aerosoli in pod njimi ležečimi površinami. Zato so cilji tega projekta:

  1. prepoznati uničujočo moč organske frakcije aerosolov v ozračju in
  2. razumeti načine delovanja, s katerimi PM delci uničujejo površine materialov; vse to z namenom, da bi
  3. ocenili tveganje in prepoznali potrebne ukrepe za boljšo zaščito kulturne dediščine v Sloveniji in po svetu.

Preučili bomo pogoje v dveh prostorih NMS, v stavbi na Muzejski ulici in v steklenem lapidariju, ki stoji ob stavbi. Posebej se bomo posvetili reprezentativnim materialom v teh dveh prostorih, ki so potencialno najbolj občutljivi na delovanje PM, tj. glini in kamnu.

Raziskave bo koordiniral Kemijski inštitut (KI, Odsek za analizno kemijo), izvedene pa bodo v sodelovanju z Narodnim muzejem Slovenije.


Spletna stran projekta: https://www.ki.si/odseki/d04-odsek-za-analizno-kemijo/raziskovalna-podrocja/kemija-ozracja-arrs-j1-1707/

Projektna skupina

  • dr. Ana Kroflič (vodja projekta, vodilna raziskovalka na KI)
  • dr. Kristijan Vidović
  • dr. Martin Šala
  • dr. Irena Grgić
  • dr. Marjan Bele
  • Monika Ogrizek
  • Ivana Drventić
  • dr. Eva Menart (vodilna raziskovalka v NMS)

 

 

Prijavite se na e-novice