Raziskovanje materialne kulture nekdanjih družbenih elit je bilo v slovenskem zgodovinopisju dolgo zapostavljeno, zato je cilj projektne skupine obuditi zanimanje zanjo in se pri tem v kar največji možni meri opreti na bogato kulturnozgodovinsko gradivo v zbirkah Narodnega muzeja Slovenije. Predmeti premične kulturne dediščine so namreč izjemno dragocen, a še vedno premalo upoštevan zgodovinski vir. Projektna skupina si zato prizadeva za njihovo enakovredno obravnavo, kot je je deležno pisno gradivo.
Proučevanje materialnih virov zahteva interdisciplinarni pristop, ki temelji na vključevanju različnih ved in uporabi njihovih metod. Ker njihova analiza ni mogoča brez dobrega poznavanja predmetov premične kulturne dediščine in arhivskega gradiva, smo se v projektno skupino povezali strokovnjaki z obeh področij. Bogate izkušnje večine članov s proučevanjem poznosrednjeveške in zgodnjenovoveške zgodovine slovenskega prostora zagotavljajo vse potrebno za temeljit pristop k obravnavani tematiki.
O rezultatih našega raziskovalnega dela je javnost seznanjena prek rednih objav v znanstvenih in strokovnih revijah, predavanj in udeležb na znanstvenih posvetih.
Delo na raziskovalnem projektu bo potekalo v več fazah. V prvi bomo oblikovali teoretska in metodološka izhodišča ter izdelali ustrezno metodologijo za zbiranje, evidentiranje in interpretiranje podatkov, pridobljenih s študijem strokovne literature, arhivskega gradiva, muzejskih fondov in s terenskim delom. V drugi fazi bomo pregledali relevantne arhivske in muzejske fonde v Celovcu, Gradcu ter na Dunaju. S temi spoznanji bomo dopolnili bazo podatkov, pridobljeno s študijem gradiva slovenskih ustanov. V tretji fazi bomo interpretirali zbrane podatke in jih na različne načine predstavili javnosti.
Osrednji javni dogodek raziskovalnega projekta bo znanstveni simpozij z naslovom Med bliščem in bedo. Materialna kultura srednjeevropskih družbenih elit med 13. in 19. stoletjem, ki se bo odvil novembra 2025 v Atriju Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Predviden je tudi izid zbornika znanstvenih prispevkov udeležencev posveta, v katerem bodo predstavljeni najnovejši rezultati preučevanja materialne kulture nekdanjih družbenih elit na Slovenskem.
Cilj raziskovalnega projekta je opozoriti na pomen materialne kulture kot zgodovinskega vira, saj v zgodovinopisju zaradi slabše ohranjenosti, težje dostopnosti in zahtevnejše interpretacije še vedno ostaja v senci pisnih virov.