SI
Show menu

Dostopnost in inkluzivnost v slovenskih muzejih in galerijah

Dostopnost in inkluzivnost slovenskih muzejev in galerij: Prilagajanje muzejskih razstav in seznanitev z metodo veččutnega vodstva

Strokovno izpopolnjevanje z delavnico
Četrtek, 26. oktobra 2023, od 10. do 15. ure v Narodnem muzeju Slovenije – Metelkova

Služba za premično dediščino in muzeje pri Narodnem muzeju Slovenije vas vabi na strokovno izpopolnjevanje z delavnico z naslovom Dostopnost in inkluzivnost slovenskih muzejev in galerij: Prilagajanje muzejskih razstav in seznanitev z metodo veččutnega vodstva. Srečali se bomo v četrtek, 26. oktobra 2023, ob 10.00 v Narodnem muzeju Slovenije – Metelkova.

Leta 2020 je Služba za premično dediščino in muzeje (SPDM) pri Narodnem muzeju Slovenije v sodelovanju z zunanjo sodelavko, kustosinjo Tino Palaić iz Slovenskega etnografskega muzeja, začela serijo strokovnih izpopolnjevanj na temo dostopnosti muzejev in muzejskih vsebin različnim skupinam obiskovalcev. Izpopolnjevanja so se do zdaj osredotočala na potrebe in možnosti prilagoditev za različne skupine oseb z oviranostmi, pa tudi na nosilce kulturne dediščine in njihovo sodelovanje pri ustvarjanju muzejskih vsebin.

Letos se bomo poleg predstavitev prilagajanja arhivskega gradiva in konserviranja-restavriranja del moderne in sodobne umetnosti s poudarkom na zagotavljanju dostopnosti slepim in slabovidnim obiskovalcem posvetili možnostim prilagoditev razstav za slepe in slabovidne obiskovalce ter pripravi veččutnih vodstev. V popoldanskem delu izpopolnjevanja bo v Slovenskem etnografskem muzeju potekala delavnica, na kateri se bomo seznanili z načini, kako  pripraviti veččutno vodstvo na primerih izbranih eksponatov s stalne razstave Človek in čas: Prvih 100.

Število udeležencev je omejeno. Vljudno prosimo, da izpolnjeno prijavnico pošljete do ponedeljka, 23. oktobra 2023, na elektronski naslov: jure.kusetic@nms.si

Vabilo (187 KB)
Program (116 KB)
Prijavnica (368 KB)

Pretekli dogodki

Dostopnost slovenskih muzejev in galerij slepim in slabovidnim obiskovalcem

Brezplačno strokovno izpopolnjevanje
Petek, 30. septembra 2022, od 9. do 16. ure v Narodnem muzeju Slovenije – Metelkova

V letu 2020 je Služba za premično dediščino in muzeje pri Narodnem muzeju Slovenije v sodelovanju z zunanjo sodelavko, kustosinjo Tino Palaić iz Slovenskega etnografskega muzeja, začela organizacijo serije strokovnih izpopolnjevanj na temo dostopnosti muzejev in muzejskih vsebin različnim skupinam obiskovalcev. Prvo izpopolnjevanje je naslovilo potrebe in možnosti prilagoditev za različne skupine oseb z oviranostmi, na katerem so predavatelji in uporabniki predstavili že izvedene projekt. Leta 2021 smo se osredotočili na nosilce kulturne dediščine in njihovo sodelovanje pri ustvarjanju muzejskih vsebin, letos pa se bomo posvetili slepim in slabovidnim obiskovalcem.
Na izpopolnjevanju bomo poleg kratke predstavitve slabovidnosti in slepote govorili o potrebah slepih in slabovidnih obiskovalcev muzejev in galerij ter o možnostih prilagoditev razstav in programov, ki jim lahko omogočijo boljšo muzejsko izkušnjo. Predstavili bomo specifike prilagajanja muzejskih in galerijskih vsebin slepim in slabovidnim učencem in študentom. Posebej se bomo posvetili tudi zakonitostim in izzivom avdiodeskripcije, pri čemer bodo uporabljeni konkretni zvočni in videoposnetki.V popoldanskem delu izpopolnjevanja bomo na izkustvenih postajah preizkusili, kako spremljati slepo osebo v muzeju, kako muzej doživlja slepa oseba, ki si ga ogleduje z belo palico, kaj pri ogledu razstave pomeni zmanjšana ostrina vida, kar bomo dosegli z uporabo simulacijskih očal, ter kako si oseba s slepoto ogleda 3D umetniško delo. Prav tako bomo predstavili bralne pripomočke in izdelavo tipnih knjig.

Število udeležencev je omejeno. Vljudno prosimo, da izpolnjeno prijavnico pošljete do petka, 23. septembra 2022, na elektronski naslov maja.hakl.saje@nms.si.
Vabilo (203 KB)
Prijavnica (83 KB)

Sodelovanje z nosilci dediščine v slovenskih muzejih in galerijah

Spletno strokovno izpopolnjevanje z delavnico, 15. in 22. novembra 2021

Vabimo vas na spletno strokovno izpopolnjevanje z delavnico na temo sodelovanja z nosilci dediščine v slovenskih muzejih in galerijah. Izpopolnjevanje v okviru svojega letnega načrta dela organizira Služba za premično dediščino in muzeje pri Narodnem muzeju Slovenije v sodelovanju z zunanjo sodelavko Tino Palaić.

Predavateljice in predavatelja svoje razmisleke, izkušnje in strategije sodelovanja z nosilci dediščine predstavljajo z vnaprej posnetimi predavanji, ki so na ogled na spletni strani SPDM. Na prav tak način so svoje izkušnje delili tudi nosilci dediščine in tako omogočili osvetlitev njihove perspektive takih sodelovanj. Vabimo vas k vnaprejšnjemu ogledu, ki bo služil kot osnova za spletni del izpopolnjevanja. Ta bo sestavljen iz razprave in delavnice, potekal pa bo preko platforme Zoom. Na razpravi se nam bodo pridružili predavateljice in predavatelji ter odgovarjali na vaša vprašanja. Razpravi bo sledila delavnica, na kateri boste udeleženci razmišljali o rešitvah konkretnih izzivov pri sodelovanju z nosilci dediščine. Zaradi dela po skupinah je udeležba omejena na 30 udeležencev. Izpopolnjevanje bo potekalo:

  • Četrtek, 18. novembra 2021, med 10.00 in 12.30 (Zoom), prijava do 15. novembra 2021;
  • Četrtek, 25. novembra 2021, med 10.00 in 12.30 (Zoom), prijava do 22. novembra 2021.

Vljudno vas prosimo, da izpolnjeno prijavnico pošljete na elektronski naslov Spela.Kojc@nms.si. Zatem vam bomo poslali tudi povezavo na spletno srečanje.

Vabilo (138 KB)
Prijavnica (67 KB)

Predavanja in gradivo ...

Dostopnost in inkluzivnost v slovenskih muzejih in galerijah, strokovno izpopolnjevanje z delavnico

Vabimo vas na spletno strokovno izpopolnjevanje z delavnico na temo dostopnosti in inkluzivnosti v slovenskih muzejih in galerijah, ki ga v okviru svojega letnega načrta dela organizira Služba za premično dediščino in muzeje pri Narodnem muzeju Slovenije v sodelovanju z zunanjo sodelavko Tino Palaić.

Izpopolnjevanje z delavnico je sestavljeno iz dveh delov. Ker nam trenutne razmere žal onemogočajo srečanje v živo, so predavatelji svoje predstavitve posneli vnaprej in so na ogled na spletni strani SPDM. Vabimo vas k ogledu ter hkrati tudi, da se nam pridružite na drugem delu. Ta bo sestavljen iz razprave in delavnice, potekal pa bo na spletu (Zoom). Zaradi dela po skupinah je udeležba omejena na 25 udeležencev. Da pa bi omogočili čim večjo udeležbo, bomo razpravo in delavnico ponovili dvakrat:

  • Ponedeljek, 23. novembra 2020, ob 9. uri (Zoom), prijava do 20. novembra 2020;
  • Ponedeljek, 30. novembra 2020, ob 9. uri (Zoom), prijava do 27. novembra 2020.

Vljudno vas prosimo, da izpolnjeno prijavnico pošljete na elektronski naslov maja.hakl.saje@nms.si. Zatem vam bomo poslali tudi povezavo na spletno delavnico.

Vabilo (202 KB)
Prijavnica (52.5 KB)

Predavanja in gradivo ...

 

 

Prijavite se na e-novice