SI
Show menu

Dr. Tomaž Nabergoj

Dr. Tomaž Nabergoj, univ. dipl. arheolog, univ. dipl. zgodovinar, muzejski svetovalec

Rojen 7.5.1965, Ljubljana.

Osnovno šolanje v Ljubljani, 1972-1980; gimnazija v Ljubljani 1980-1984.

Študij zgodovine (1985-1991) na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, diplomska naloga Poskus računalniške analize tradicijskih listin briksenskega škofa Altwina (1049-1097), mentorja izr. prof. dr. Janez Peršič in doc. dr. Andrej Pleterski; študij arheologije (1985-1995) na Oddelku za arheologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani diplomska naloga Arheologija in gotika, mentor izr. prof. dr. Timotej Knific.

Podiplomski študij: Magistrski študij arheologije mlajših obdobij 1998–2002, Oddelek za arheologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, magistrska naloga Oboroženi stan srednjeveške družbe na Slovenskem na osnovi materialnih virov; mentor izr. prof. dr. Timotej Knific. Doktorski študij arheologije 2010–2015, Oddelek za arheologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, doktorska disertacija Srednjeveško orožje in bojna oprema iz reke Ljubljanice; mentorica izr. prof. dr. Katarina Katja Predovnik.


Zaposlitev: Kustos za arheologijo visokega in poznega srednjega veka, Arheološki oddelek, Narodni muzej Slovenije (od 15.12.1995).

Muzejsko delo

Skrbi za zbirko arheologije visokega in poznega srednjega veka ter za osteološki depo NMS. Sodeluje pri raziskavah muzejskega gradiva, pri predstavljanju in popularizaciji vedenja o srednjeveški arheologiji, najdiščih in predmetih v okviru Arheološkega oddelka in v okviru NMS (npr. s predavanji in vodstvi po razstavah). Bil je soavtor več muzejskih stalnih in občasnih razstav.

Znanstvenoraziskovalno in pedagoško delo

Kot avtor ali soavtor objavlja znanstvene in strokovne članke in prispevke predvsem s področja srednjeveške arheologije, npr. o orožju in bojni opremi ter o rečnih najdbah. Pisal je tudi o zgodovini muzejev in muzejskih razstavah, prav tako pa o temah, ki zadevajo izbrane novoveške predmete (posebej orožje) in novoveško zgodovino (npr. o življenju in delu slovenskega misijonarja v Mehiki Marka Antona Kappusa).

V okviru svojega strokovnega oz. raziskovalnega dela je aktivno sodeloval na več simpozijih in konferencah doma in v tujini, tam predvsem na vsakoletnem mednarodnem medievističnem kongresu v Leedsu (International Medieval Congress, desetkrat). Je član Slovenskega arheološkega društva, Zgodovinskega društva Ljubljana oz. Zveze zgodovinskih društev Slovenije, mednarodnega muzejskega komiteja muzejev in zbirk za orožje in vojaško zgodovino ICOMAM in Society for Medieval Archaeology.

Uredniško delo

Nekdanji urednik časopisov Argo in Arheo.

Nagrade

  • Prešernova nagrada za študente Filozofske fakultete za leto 1991 za diplomsko nalogo Poskus računalniške analize tradicijskih listin briksenskega škofa Altwina (1049-1097).
  • Prešernova nagrada za študente Filozofske fakultete za leto 1995 za diplomsko nalogo Arheologija in gotika.
  • Priznanje Slovenskega arheološkega društva za enkratni izjemni dosežek na področju arheologije v letu 2009 (kot soavtor občasne razstave Ljubljanica – kulturna dediščina reke v Narodnem muzeju Slovenije).
  • Valvasorjeva nagrada Slovenskega muzejskega društva za enkratni dosežek v letu 2012 (kot soavtor občasne razstave Vitez, dama in zmaj. Dediščina srednjeveških bojevnikov na Slovenskem v Narodnem muzeju Slovenije).
  • Valvasorjeva nagrada Slovenskega muzejskega društva za enkratni dosežek v letu 2020 (kot soavtor stalne arheološke razstave Zgodbe s stičišča svetov v Narodnem muzeju Slovenije).

Izbrane nedavne objave



Celotna bibliografija od 2002 do 2023:
dr. Tomaž Nabergoj [17071] (cobiss.net)


Posodobljeno aprila 2023.
 

 

Prijavite se na e-novice