Narodni muzej Slovenije predstavlja
So vsi naravni materiali tudi najbolj trajnostni?
Pri delu z muzejskimi predmeti je zaradi varnosti tako muzejskih strokovnjakov kot predmetov nujna uporaba rokavic. Obstaja več tipov oz. materialov rokavic, v muzeju pa so najpogosteje v uporabi bombažne in nitrilne. Konservatorji-restavratorji pri svojem delu prisegamo na nitrilne rokavice, saj omogočajo najboljši oprijem, rokam se tesno prilegajo in se ob predmete ne zatikajo, zato so za rokovanje z muzejskimi predmeti najbolj varne. Poleg tega so za razliko od bombažnih rokavic odporne na kemikalije, s katerimi se srečujemo pri svojem delu.
Analiza življenjskega cikla (Life Cycle Assessment, LCA), ki so jo izvedli v sklopu projekta Sustainability Tools in Culture Heritage, STiCH, je pokazala, da so v nasprotju s pričakovanji bombažne rokavice manj trajnostne od nitrilnih rokavic ali rokavic iz lateksa. Edina boljša izbira z vidika trajnosti so rokavice iz naravnega lateksa, ki pa so žal izjemno težko dosegljive. V raziskavi so pri izračunu LCA uporabili podatek, da muzejski delavec bombažne rokavice nosi štirikrat, preden jih opere, rokavice iz nitrila ali lateksa pa dvakrat, preden jih zavrže. Pri kvalitetnih nitrilnih rokavicah je realno situacija z vidika trajnosti še nekoliko ugodnejša, saj konservatorji-restavratorji običajno vsak par uporabimo več kot dvakrat.
Graf prikazuje ogljični odtis uporabe posamezne rokavice. Vir: Nitrile, Latex & Cotton Gloves. Comparing the Environmental Impacts. STiCH, Sustainability Tools in Cultural Heritage, 2022.
Plakat Narodnega muzeja Slovenije. Avtorici plakata in besedila na spletni strani: dr. Eva Menart in mag. Nataša Nemeček; fotografija: Blaž Gutman; oblikovanje: Barbara Bogataj Kokalj.
Na plakatu je upodobljena kositrna ročka akvamanile (N 39852) iz zbirke Narodnega muzeja Slovenije v obliki morske deklice, ki verjetno datira v čas okoli leta 1700. Podoben poznosrednjeveški primerek iz brona hranijo v Germanskem nacionalnem muzeju v Nürnbergu. Aquamanile (vrč s širokim ustjem) je srednjeveška figuralna posoda, ki so jo uporabljali za ceremonialne namene in čiščenje rok. Običajno so bili ti predmeti uliti iz brona. Med upodobitvami prevladujejo živalske, zlasti tiste z močno simboliko, kot je npr. lev.
Morska deklica je mitološko morsko bitje, ki je pogosto upodobljeno z glavo in telesom ženske in z ribjim repom pod pasom. Simbol morske deklice je tako spremenljiv kot morje samo. V nekaterih kulturah morska deklica pomeni življenje in plodnost v oceanu. V drugih uteleša uničujočo naravo vode, ki zvabi mornarje v smrt. Zaradi njenega močnega simbolnega pomena, je Evropska Unija projekt v katerem raziskujejo vpliv izločanja mikroplastike iz sintetičnih oblačil v odpadne vode in nato v morske ekosisteme poimenovala Življenje – Morske deklice / LIFE – MERMAIDS.