Zgodovina plemstva in – morda še bolj – srednjeveškega vojskovanja na Slovenskem se uvrščata med bele lise slovenskega zgodovinopisja. Ta del naše preteklosti ostaja slabo raziskan, predvsem pa obremenjen s številnimi stereotipi.
Izhodišče muzejske razstave je viteštvo kot izrazito večplasten pojav. Intenzivna prizadevanja slovenskih strokovnjakov v zadnjem času namreč razkrivajo precej drugačno podobo o naši srednjeveški preteklosti, kot smo je vajeni iz šolskih učbenikov in starejših zgodovinopisnih del. Na razstavi sta tako v ospredju miselnost in družbeno okolje naših srednjeveških prednikov v bolj objektivni, a tudi vznemirljivi podobi. Spoznavamo vsakdan pripadnika plemiškega oziroma vojaškega stanu v srednjem veku in opozarjamo na njegovo duhovno zapuščino, ki nas še danes zaznamuje. Z raznovrstnim gradivom iz slovenskih in tujih muzejev – predmeti, inscenacijami, replikami in filmi – prikazujemo različne vidike viteštva v srednjem in novem veku ter jih postavljamo ob bok današnjim predstavam o tej epizodi evropske zgodovine.
Podobne razstave na Slovenskem še ni bilo. Ob njej so izšli zbornik znanstvenih prispevkov, katalog predmetov in vodnik po razstavi, vsi v slovenski in angleški jezikovni različici ali dvojezični – za vsakega obiskovalca nekaj.
Avtorja razstave: Tomaž Nabergoj in Tomaž Lazar
Skomini po viteških časih in vrednotah
Programi ob razstavi za otroke in mladino
Priložnostna filatelistična razstava »Vitezi in njihov čas«; avtor Janko Štampfl
Živa zgodovina
Vsako drugo soboto v mesecu pripravljamo program Žive zgodovine, na katerem boste lahko mladi in stari ljubitelji tega skrivnostnega zgodovinskega obdobja podoživeli vsakdan in kulturo naših prednikov.
Predavanja
- 5. februar 2013, ob 18. uri: dr. Tadej Jakopič, Suvereni Malteški viteški red
- 5. marec 2013, ob 18. uri: dr. Boris A. Novak, Srednjeveška ljubezenska poezija
- 2. april 2013, ob 18. uri: dr. Miha Kosi, Vitezi v času križarskih vojn
- 7. maj 2013, ob 18. uri: dr. Andrej Nared, Erazem (Pred)Jamski in fenomen roparskih vitezov
- 4. junij 2013, ob 18. uri: ddr. Nataša Golob, Barbara Celjska – trikratna kraljica v podobi in besedi
- 3. september 2013, ob 18. uri: dr. Miha Preinfalk, Zaton plemstva v habsburški monarhiji
- 1. oktober 2013, ob 18. uri: dr. Boris Kuhar, Kulinarični užitki pri Paolu Santoninu
|
Ob razstavi sta izšla knjiga razprav in katalog