Vas zanima, koliko je stara neandertalčeva piščal iz Divjih bab, najstarejše glasbilo na svetu? Veste, kako je bil narejen srednjeveški top, kakšen obraz je imel zadnji Celjski grof Ulrik II. in kakšen zaklad smo našli v zakopanem keramičnem loncu pri Drnovem?
Muzejski predmeti skrivajo različne zgodbe, ki jih moramo odkriti, če želimo spoznati, kakšen je bil svet in življenje v njem v preteklosti. Nekatera vprašanja so zelo zapletena, zato je z metodami humanističnih ved težko poiskati odgovore. Povezali smo se s fiziki, kemiki in drugimi naravoslovci, ki so nam pomagali poiskati rešitve.
Na razstavi v obliki zanimivih zgodb predstavljamo rešitve ugank, ki so nam jih zastavili muzejski predmeti in smo jih rešili s pomočjo naravoslovnih ved. Naravoslovje in humanistika sta tako skupaj omogočili celovito in znanstveno podprto interpretacijo muzejskih predmetov, pojavov in dogodkov.Ob razstavi pripravljamo številne zanimive poizkuse in vrsto dejavnosti, ki odstirajo pogled v naravoslovne in humanistične znanosti.
Razstava je projekt popularizacije v okviru raziskovalnega programa Predmet kot reprezentanca, okus, ugled, moč. Raziskave materialne kulture na Slovenskem, ki ga financira Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.
Nekatere raziskave smo opravili tudi v okviru raziskovalnega programa Premična kulturna dediščina: arheološke in arheometrične raziskave.
Ob razstavi sta izšla katalog in vodnik.
Forenzična rekonstrukcija obraza Ulrika II. Celjskega
Metoda protonsko vzbujenih rentgenskih žarkov (PIXE)
Najstarejša topova v Sloveniji
Termoluminiscenca (TL)