Nacionalni muzej Kitajske v Pekingu velja za največji muzej na svetu. Razprostira se na 200.000 m2 površine, na leto pa ga obišče kar 10 milijonov obiskovalcev.
Na skupni razstavi, ki poteka ob svetovnem forumu direktorjev nacionalnih muzejev ob Svilni poti in mednarodnem ekonomskem forumu Pas in pot, se predstavlja 20 nacionalnih muzejev držav ob znameniti Svilni poti. Kot poudarjajo v Nacionalnem muzeju Kitajske, s projektom želijo slediti povezovalnemu duhu Svilne poti in med sodelujočimi državami na področju kulture poglobiti medsebojno vključevanje, vzajemno učenje in razumevanje ter okrepiti strokovno povezovanje.
Iz Narodnega muzeja Slovenije je na ogled 15 razstavnih sklopov oziroma 28 predmetov, izmed katerih je kar 27 originalnih, le znamenita neandertalčeva piščal bo predstavljena s pomočjo natančne kopije, saj je zaradi svoje krhkosti in edinstvenosti nenadomestljiva in nikoli ne zapusti muzeja.
Na ogled so predmeti, ki najlepše zrcalijo bogato ustvarjalno preteklost območja današnje Slovenije od prazgodovine do danes. Poleg kopije kamenodobne neandertalčeve piščali iz Divjih bab, najstarejšega glasbila na svetu, si obiskovalci lahko ogledajo tudi figurino z Ljubljanskega barja, bronasti meč z Jabelj, situlo z Valične vasi, rimsko stekleno posodo, hišasto žaro, poznorimske zaponke, slovanski nakit, prestol nadvojvode Karla, rezljani umivalnik, pokal, baročni relikviarij, terezijanske mere in uteži, kaminsko vazo – dišavnico in uro z ovnovima glavama Antona Regalija.