V Banki Slovenije od osamosvojitve naprej skrbijo za izdajo slovenskih priložnostnih kovancev – najprej tolarskih in nato evrskih. Na zbirateljskih in spominskih kovancih praviloma vsako leto obeležijo različne politične, zgodovinske, znanstvene, kulturne, športne, humanitarne ali druge dogodke, ki so splošnega pomena za Slovenijo ali imajo širši mednarodni pomen.
Numizmatična dejavnost je pomemben element kulturne dediščine in grajenja slovenske nacionalne identitete. Na priložnostnih kovancih so tako obeležili pomembne dogodke, kot so 100. obletnica konca 1. svetovne vojne in majniške deklaracije, 25. obletnica osamosvojitve Slovenije, 10. obletnica uvedbe evra, 500. obletnica prvega slovenskega tiskanega besedila in mnoge druge. Med pomembnimi zgodovinskimi osebnostmi so na evrokovance med drugim nakovali podobe Barbare Celjske, Primoža Trubarja in Valentina Vodnika.
25. novembra 2019 prihajajo v obtok in prodajo spominski kovanec za 2 evra in zbirke evrskih kovancev z letnico 2019. Dogodek, obeležen na tokratnem spominskem kovancu, je 100. obletnica ustanovitve Univerze v Ljubljani. Ta je namreč začela delovati 3. decembra 1919, nekaj mesecev po izglasovanju Zakona o Univerzi kraljestva Slovencev, Hrvatov in Srbov. Z njeno ustanovitvijo je bil omogočen lažji dostop do študija slovenskim študentom, ki po razpadu habsburške monarhije na avstrijskih univerzah sicer niso smeli več študirati, in izpolnjen prvi pogoj za razvoj slovenske znanosti.
Razstavo so pripravili sodelavci Narodnega muzeja Slovenije in Banke Slovenije.
Avtorica razstave: dr. Alenka Miškec, Narodni muzej Slovenije.