Aljažev stolp že 130 let stoji na vrhu Triglava, 2864 metrov nad morjem. Je izjemen kulturni spomenik. Njegova zgodovina je na svoj način tudi zgodovina Slovencev od konca 19. stoletja, saj so ga vseskozi zaznamovali pomembni dogodki med oblikovanjem slovenske samobitnosti. Republika Slovenija ga je leta 1999 razglasila za kulturni spomenik državnega pomena.
Osrednji razstavni eksponat je kopija Aljaževega stolpa v naravni velikosti, prav takšnega, kot ga je leta 1895 postavil župnik Jakob Aljaž. Izdelala ga je ekipa pod strokovnim vodstvom po istem postopku in iz enakih kosov pločevine. Vzporedno s konservatorskimi preiskavami stolpa in izdelavo njegove kopije pa je nastajal tudi dokumentarni film Aljažev stolp – »Ta pleh ima dušo«.
Aljažev stolp je zelo izpostavljen vremenskim vplivom, za nekatere poškodbe pa je odgovoren človek. Tako je jeseni 2018 zaradi obnove Aljažev stolp prvič v svoji pestri zgodovini za kratek čas zapustil vrh Triglava. Končni cilj prenove je bil strniti vse strokovne vidike v optimalno skupno rešitev, ki bo kar najbolje zagotovila obstoj Aljaževega stolpa na vrhu Triglava še mnogim rodovom.
Razstava spodbuja k premisleku o pomenu tega ranljivega spomenika in o načrtih, kako ga zaščititi in ohraniti za prihodnje generacije, s tem pa ohranjati zapuščino Jakoba Aljaža in mesto, ki ga ima njegov stolp v slovenski zgodovini in zavesti Slovencev.