SI
Pretanjen goriški poetVitrina meseca
1. 10. 2024 do 30. 10. 2024

Simon Gregorčič

Vitrina meseca, na ogled od 1. do 30. oktobra 2024, Muzejska

Pretanjen goriški poet

Ob 180. obletnici rojstva znamenitega in plodnega goriškega pesnika Simona Gregorčiča smo oktobrsko vitrino namenili prav njegovi poeziji. 
Že v osnovni šoli so nam ga predstavili kot goriškega slavčka in deklamirali smo njegovo slovito pesem Soči: »Krasná si, bistra hči planin, brdká v prirodni si lepoti, ko ti prozornih globočin nevihte temne srd ne moti, krasná si, hči planin!« Ob obisku smaragdne reke se mnogim Slovencem v mislih porodijo pesnikove besede o prečudovitem gorskem svetu. Mnogi podatki iz njegovega življenjepisa so se porazgubili, v spominu pa nam je ostalo, da je bil večkrat nesrečen in se je počutil ujetega. Svoje občutke je doživeto strnil v svoji pesmi Ujetega ptiča tožba: »Oj, zemlja širna, zemlja lepa, ti vsa si bila moja last; zdaj ozka kletka me zaklepa, ko vjel sem se v nesrečno past.« Morda je zdaj prava priložnost, da obnovimo znanje o življenju in delu Simona Gregorčiča.

Gregorčičeva življenjska in pesniška pot
Simon Gregorčič, za domače Šimen, se je rodil 15. oktobra 1844 na Vrsnem pri Kobaridu. Rod njegovega očeta Jerneja pa je bil eden najstarejših na Tolminskem. Obiskoval je goriško normalko in gimnazijo, v tretjem razredu gimnazije je bil sprejet v malo, v sedmem pa v veliko semenišče. Peklili sta ga domotožje in trdo življenje semeniščnikov. Za študij bogoslužja se je odločil na mamino željo, kar je večkrat obžaloval. Od mladih nog je bil nadarjen za jezike, zato ga je privlačila klasična filologija. Leta 1868 je dobil prvo zaposlitev – postal je kaplan v Kobaridu Že leta 1873 so ga premestili v Rihemberk (današnji Branik) na spodnjem Vipavskem. Zdravje ga je začelo zapuščati, saj je bil nezadovoljen s svojim življenjem in v večnem sporu s predstojnikom. Uteho je našel v naravnih znamenitostih in prijateljevanju s Franom Erjavcem. Navkljub vsemu ali pa ravno zaradi duševne stiske je takrat ustvaril svoje najvidnejše pesmi, med njimi sta Soči in Človeka nikar. Leto 1882 je bilo zanj prelomno, saj je pripravil krstno pesniško zbirko - Poezije. Prve kritike so bile odobravajoče in pesmi so bile hitro razprodane. Grenki komentarji škofa, pisatelja, urednika in kritika dr. Antona Mahniča pa so nekoliko skalili Gregorčič duševni mir, a poet je kleno branil svoje ustvarjanje.

Gregorčič je zadnja leta svojega življenja večinoma preživel v samoti, bolehen in razočaran. V občutenju bližnjega slovesa od življenja je leta 1901 ustvaril Predsmrtnice in Posmrtnice, ki so izšle leta 1902 v tretjem zvezku Poezij. Preminil je 24. novembra 1906; novica o smrti goriškega slavčka je pretresla njegove sorojake in kulturno srenjo. Časopisi so se razpisali o njem, mnogi ljubitelji njegovih pesmi pa so prišli v Gorico po zadnje slovo.

Simon Gregorčič, priljubljeni pesnik in glasnik slovenske duše
Kot pravi Dominik Stříbrný (1882–1920), češki literarni zgodovinar in jezikoslovec: » Torej je Gregorčič eden onih redkih pisateljev, ki jih z užitkom in koristjo čitata kmet in izobraženec, v resnici naroden pesnik, glasnik slovenske duše

Lepo vabljeni na poetično potovanje z deli Simona Gregorčiča. Čakamo vas v Knjižnici Narodnega muzeja Slovenije.

Avtorica vitrine: Urša Pajk
Razglednica v rjavkastih tonih, v zgornjem delu je doprsni portret Gregorčiča, ki ga obdaja bodeča žica. Levo od pesnika je lira, desno spodaj je Gasparijev podpis.
Maksim Gaspari, »Mojo srčno kri škropite po planinskih solnčnih tleh …«, razglednica, poslana 9. VII. 1929, hrani Narodni muzej Slovenije
Črno-bel doprsni portret Simona Gregorčiča.
Anton Jerkič, Simon Gregorčič, razglednica, poslana verjetno leta 1907, hrani Narodni muzej Slovenije
Črno-bela fotografija cerkvice na hribčku sv. Lovrenca. Po hribu se vije pogrebna slovesnost ob zadnjem slovesu velikega slovenskega poeta.
Anton Jerkič, Pogrebni sprevod Simona Gregorčiča, razglednica, 1910, hrani Narodni muzej Slovenije
Na mizi so postavljene knjigi z deli pesnika Simona Gregorčiča.
Knjige z deli in o življenju Simona Gregorčiča, hrani Knjižnica Narodnega muzeja Slovenije
 

 

Prijavite se na e-novice