SI
Bisernica
3. 12. 2024 do 10. 2. 2025

Bisernica

Nova pridobitev v zbirki glasbil

Vitrina meseca, na ogled od 3. decembra do 10. februarja 2025, Metelkova

Ljudski instrument

Tamburica je ljudski instrument, značilen za Balkan in Panonsko kotlino. Predhodnico tamburice lahko najdemo v Perziji in Centralni Aziji. Iz tega lutnjastega instrumenta z dolgim vratom se je razvila vrsta drugih brenkal – v Rusiji balalajka, v Španiji kitara, v Italiji mandolina, na Balkanu pa tamburica. Sem so jo verjetno zanesli Osmani. Tamburica se sicer lahko igra kot solo instrument, vendar je pogosteje, da se tamburaši povezujejo v skupine in orkestre. Tamburice se lahko razlikujejo po velikosti, obliki, uglasitvi in številu strun, zvoku ter glasbeni vlogi v zasedbi. V Sloveniji so se zanje uveljavila domača poimenovanja: bisernica, brač, čelovič, (tamburaško) čelo, bugarija in berda.

O tamburaštvu na Slovenskem

Prvi razcvet tamburaštva na Slovenskem se je zgodil v 19. stoletju. Prve tamburaške zasedbe so bile ustanovljene v Ljutomeru, Trstu, Šmartnem pri Litiji, pa v Kamniku, Ljubljani, Ajdovščini in drugod. V Trstu je tamburaški zbor nastal v okviru telovadnega društva Sokoli, v Celovcu pa v bogoslužnih prostorih. Vedno pa je tamburaško muziciranje pomenilo vez z južnimi Slovani in je veljalo kot domoljubno. V šestdesetih letih 20. stoletja je po prekinitvi delovanja zaradi vojn tamburaštvo dobilo nov zagon in priljubljenost. V osemdesetih je imelo že mnogo mest in vasi svoje tamburaške skupine in orkestre, ki so delovali (in še vedno delujejo) v okviru kulturno-umetniških društev oz. osnovnih in glasbenih šol. V Sloveniji trenutno deluje okrog 50 tamburaških skupin in orkestrov. 

O tamburaškem orkestru Vrhpolje

Tamburaški orkester Vrhpolje je nastal leta 1986, ko je takratni mentor, domačin in zagret glasbenik, Slavko Kokalj, orkestru podaril instrumente. Orkester je štel 21 članov, na prvem nastopu so se predstavili 8. februarja 1988. Do današnjih dni je orkester zamenjal tri mentorje. Glasbeniki so se priučili igranja po notah in tako ima danes orkester v repertoarju preko 250 skladb – od klasične do filmske, zabavne, narodne in ljudske glasbe. Prvi koncert, ki so ga organizirali, je bil Novoletni koncert leta 1991. Postal je tradicionalna prireditev in poteka vsako leto 26. decembra na Vrhpoljah pri Moravčah. Poleg novoletnega pa organizirajo tudi letni koncert.
Avtorica vitrine: Petra Brodar
Na fotografiji sta avtorica vitrine meseca Petra Brodar in kustos mag. Darko Knez, ki v rokah držita novo pridobljeno glasbilo: bisernico. Nahajata se na razstavi glasbil.
Avtorica vitrine meseca Petra Brodar predaja bisernico kustosu mag. Darku Knezu, Narodni muzej Slovenije, marec 2024 (fotografija: Miran Pflaum)
Na fotografiji je tamburaški orkester KUD Vrhpolje iz konca 80. let 20. stoletja.
Tamburaški orkester s prvim mentorjem Slavkom Kokaljem (1987‒1992), Vrhpolje, konec 80. let 20. stoletja (fotografija: Arhiv KUD Vrhpolje)
Na fotografiji je tamburaški orkester KUD Vrhpolje, ki na prostem nastopa na Sv. Miklavži maja 1989.
Nastop na Sv. Miklavžu, maj 1989 (fotografija: Arhiv KUD Vrhpolje)
Na fotografiji je tamburaški orkester KUD Vrhopolje na letnem koncertu junija 2009.
Letni koncert, junij 2009 (fotografija: Arhiv KUD Vrhpolje)
 

 

Prijavite se na e-novice