SI

Arheološka zbirka

Koščeni izdelki

Koščeni izdelki
Ime predmeta:Koščeni izdelki
Datacija:Mezolitik, 11.500–7.000 let pred sedanjostjo
Na ogled:Najstarejše zgodbe s stičišča svetov

Opis

Harpune so se na območju današnje Slovenije pojavile šele v mezolitiku. Harpuna na levi je bila leta 1936 najdena v jami Špehovki in je bila prva odkrita mezolitska najdba v Sloveniji. Več domnevno mezolitskih harpun izvira iz struge Ljubljanice na Ljubljanskem barju. Tretja harpuna z leve, najdena v strugi Ljubljanice pri Blatni Brezovici, je radiokarbonsko datirana v čas 9664–9292 pr. Kr., torej na sam začetek mezolitika. Z Ljubljanskega barja poznamo tudi številne koščene konice. Prva konica na levi je z Brega pri Škofljici, tri konice na desni pa so bile najdene v strugi potoka Ljubija na ledini Zalog pri Verdu.

Podrobnosti

1. Enoredna harpuna, rogovje, d. 5,6 cm, Špehovka, inv. št. Šp. 93.
2. Dvoredna harpuna, rogovje, d. 9,1 cm, Ljubljanica, inv. št. V 4427.
3. Enoredna harpuna, rogovje, d. 23,2 cm, Ljubljanica pri Blatni Brezovici, inv. št. P 18405.
4. Enoredna harpuna, kost, d. 18,6 cm, Ljubljanica, inv. št. V 4426.
5. Koščena konica, kost, d. 12 cm, Breg pri Škofljici, inv. št. Br. K15.
6. Koščena konica, kost, d. 12,6 cm, Zalog pri Verdu, inv. št. V 2913.
7. Koščena konica, kost, d. 11,2 cm, Zalog pri Verdu, inv. št. V 2911.
8. Koščena konica, kost, d. 10 cm, Zalog pri Verdu, inv. št. V 2912 (ni na razstavi).

Za nadaljnje branje

Turk, Peter in Turk, Matija, 2019: Najstarejše zgodbe s stičišča svetov, Ljubljana, sl. 122, str. 85, 243.

Predmeti so na ogled na razstavi

Avtorske pravice

Vsi podatki (fotografije, besedilo in druge informacije) na spletnih straneh Narodnega muzeja Slovenije so avtorsko zaščiteni in so avtorska last Narodnega muzeja Slovenije. Komercialna uporaba vsebine spletne strani Narodnega muzeja Slovenije brez pisnega dovoljenja je strogo prepovedana. Uporabniki lahko besedilo in fotografije uporabljajo le v nekomercialne in izobraževalne namene.

Pravila za objavo fotografij

1. Najem oziroma nakup fotografije ne zajema dovoljenja za objavo fotografije v kakršni koli obliki. Avtorska zaščita za vse fotografije ostaja v lasti Narodnega muzeja Slovenije.
2. Če potrebujete fotografijo za objavo, morate zaprositi za pravico do objave. Narodni muzej Slovenije bo izdal račun v skladu s cenikom. Pravica do objave je odvisna od upoštevanja spodaj navedenih pogojev:
  • Ob vsaki reprodukciji bo navedeno »ime in priimek avtorja fotografije, Narodni muzej Slovenije« oziroma »Narodni muzej Slovenije«, če ime avtorja ni dostopno.
  • Nobena reprodukcija ne bo uporabljena v komercialne oglaševalske namene. 
  • Če je objavljen le del reprodukcije, mora v podnaslovu pisati »detalj«.
  • V primeru barvnih reprodukcij morajo biti korekture predložene Narodnemu muzeju Slovenije v potrditev. V primeru slabe kvalitete reprodukcije si Narodni muzej Slovenije pridržuje pravico, da ne dovoli objave reprodukcije.
  • V skladu s cenikom bo zaračunana primerna odškodnina za pravico do objave reprodukcije. Obvezen izvod publikacije, v kateri je bila objavljena reprodukcija, bo poslan knjižnici Narodnega muzeja Slovenije.
  • Separati vseh člankov z objavo reprodukcij bodo poslani Narodnemu muzeju Slovenije. V kolikor to ni mogoče, bo uporabnik Narodnemu muzeju Slovenije poslal točen citat, kje je bila reprodukcija objavljena.
3. Dovoljenje za objavo se nanaša samo na eno izdajo v enem jeziku (v kolikor ni drugače opredeljeno). Podeljene pravice niso ekskluzivne in za vsako nadaljnjo uporabo fotografije je potrebno ponovno zaprositi. Pravico do uporabe fotografije v multimedijih ureja poseba pogodba.
4. Uporaba fotografij muzejskih predmetov, ki jih ni dobavil Narodni muzej Slovenije, ni dovoljena.

Podrobnejše informacije dobite na naslovu

Narodni muzej Slovenije
Tomislav Kajfež, mag.
Prešernova 20
1000 Ljubljana
T. +386 1 24 14 478
E: tomo.kajfez@nms.si
 

 

Prijavite se na e-novice