SI

Arheološka zbirka

Predmeti barbarskega izvora

Predmeti barbarskega izvora
Ime predmeta:Predmeti barbarskega izvora
Datacija:Konec 4. stoletja–6. stoletje
Najdišče:Različna najdišča v Sloveniji
Na ogled:Srednjeveške zgodbe s stičišča svetov

Arheološke najdbe, ki jih je mogoče povezovati z različnimi barbarskimi skupinami, s katerimi so prišli v stik prebivalci na stičišču Italije in Ilirika v poznem 4. in zgodnjem 5. stoletju, so kljub maloštevilnosti izpovedne. Manjše grobišče je bilo odkrito na Ptujskem gradu, posamezni grobovi v Ljubljani, naselbinski ostanki pa v Predjami pri Postojni. Navzočnost tujega prebivalstva potrjujejo tudi posamične najdbe na nekaterih zgodnjih višinskih naselbinah.

Iz tega časa sta fibuli samostrelne oblike (desno v sredini), nekoliko mlajša pa je preprosta ločna fibula (na vrhu), ki imajo številne primerjave na območju gotske države ob Črnem morju. S tem območjem so lahko povezani tudi koščeni piramidasti obeski, ki naj bi ponazarjali Herkulov ali Donarjev kij, najdeni pa so bili na Ptujskem gradu in v Kranju (desno v sredini).

Nekaj najdb je povezanih tudi s srednjedonavskim ozemljem, z naselitvenim območjem Svebov; takšna je okrasna zaponka iz groba mlade ženske na vrtu Narodnega muzeja Slovenije v Ljubljani.

Mlajši sta delno ohranjeni »nomadski« ogledali iz bele kovine, bakrove zlitine z veliko kositra, ki sta vzhodnega izvora.

Najpogostejše barbarske najdbe so germanske okrasne zaponke, večinoma iz poznega 5. in 6. stoletja. Srebrne in pozlačene zaponke so različnih oblik, z globoko vrezanim okrasom, pogosto z vložki iz granatov. S poldragimi kamni so okrašeni tudi prstani, različni obeski in mrežasti okovi.

Podrobnosti

1. Okrasna zaponka, bron, d. 6,56 cm, Sv. Lambert pri Pristavi nad Stično, inv. št. S 2484.

2. Okrasna zaponka, bron, d. 7,26 cm, Gora nad Polhovim Gradcem, inv. št. R 16618.

3. Okrasna zaponka, bron, d. 6,44 cm, Ljubljana, vrt Narodnega muzeja, inv. št. R 15321.

4. Okrasna zaponka, železo, d. 5,35 cm, Limberk nad Veliko Račno, inv. št. S 2550.

5. Okrasni zaponki, bron, d. 4,52 cm in 3,85 cm, Gradišče na Čepni, inv. št. R 1641 in R 1642.

6. Odlomek ogledala, beli bron, vel. 3,4 × 2,4 cm, Tinje nad Loko pri Žusmu, inv. št. S 3223.

7. Odlomek ogledala, beli bron, vel. 4,8 × 3,5 cm, Puštal nad Trnjem pri Škofji Loki, inv. št. S 5088.

8. Okrasna zaponka, pozlačeno srebro, rekonstruirana d. 15,3 cm, Gradec pri Veliki Strmici, inv. št. S 2557 in S 3401.

9. Jagode ogrlice, jantar in steklo, d. do 2,5 cm, Ljubljana, vrt Narodnega muzeja, inv. št. R 17375a–c.

10. Obesek, kost, v. 2,66 cm, Lajh v Kranju, grob 243, inv. št. S 1356.

11. Prstan, zlato in karneol, v. 2,2 cm, Gradec pri Veliki Strmici, inv. št. S 2543.

12. Okrasna zaponka v obliki črke S, pozlačeno srebro in granat, d. 2,45 cm, Sv. Lambert pri Pristavi nad Stično, inv. št. S 3210.

13. Okrasna zaponka v podobi ujede, pozlačeno srebro in granat, d. 2,92 cm, Korinjski hrib nad Velikim Korinjem, inv. št. S 3004.

14. Par okrasih zaponk, pozlačeno srebro, granat in železo, d. 2,69 cm, Sveta Gora v Zasavju, inv. št. S 2265 in S 2266.

15. Del okova, zlato in granat, d. 4,12 cm, Zidani gaber nad Mihovim, inv. št. S 2649.

16. Obesek uhana, zlato, steklo in granat, v. 3,02 cm, Gradec pri Veliki Strmici, inv. št. S 2558.

Za nadaljnje branje

Knific, Timotej in Nabergoj, Tomaž, 2016: Srednjeveške zgodbe s stičišča svetov, Ljubljana, sl. 13, str. 20, 218, 219.

Predmeti so na ogled na razstavi

Avtorske pravice

Vsi podatki (fotografije, besedilo in druge informacije) na spletnih straneh Narodnega muzeja Slovenije so avtorsko zaščiteni in so avtorska last Narodnega muzeja Slovenije. Komercialna uporaba vsebine spletne strani Narodnega muzeja Slovenije brez pisnega dovoljenja je strogo prepovedana. Uporabniki lahko besedilo in fotografije uporabljajo le v nekomercialne in izobraževalne namene.

Pravila za objavo fotografij

1. Najem oziroma nakup fotografije ne zajema dovoljenja za objavo fotografije v kakršni koli obliki. Avtorska zaščita za vse fotografije ostaja v lasti Narodnega muzeja Slovenije.
2. Če potrebujete fotografijo za objavo, morate zaprositi za pravico do objave. Narodni muzej Slovenije bo izdal račun v skladu s cenikom. Pravica do objave je odvisna od upoštevanja spodaj navedenih pogojev:
  • Ob vsaki reprodukciji bo navedeno »ime in priimek avtorja fotografije, Narodni muzej Slovenije« oziroma »Narodni muzej Slovenije«, če ime avtorja ni dostopno.
  • Nobena reprodukcija ne bo uporabljena v komercialne oglaševalske namene. 
  • Če je objavljen le del reprodukcije, mora v podnaslovu pisati »detalj«.
  • V primeru barvnih reprodukcij morajo biti korekture predložene Narodnemu muzeju Slovenije v potrditev. V primeru slabe kvalitete reprodukcije si Narodni muzej Slovenije pridržuje pravico, da ne dovoli objave reprodukcije.
  • V skladu s cenikom bo zaračunana primerna odškodnina za pravico do objave reprodukcije. Obvezen izvod publikacije, v kateri je bila objavljena reprodukcija, bo poslan knjižnici Narodnega muzeja Slovenije.
  • Separati vseh člankov z objavo reprodukcij bodo poslani Narodnemu muzeju Slovenije. V kolikor to ni mogoče, bo uporabnik Narodnemu muzeju Slovenije poslal točen citat, kje je bila reprodukcija objavljena.
3. Dovoljenje za objavo se nanaša samo na eno izdajo v enem jeziku (v kolikor ni drugače opredeljeno). Podeljene pravice niso ekskluzivne in za vsako nadaljnjo uporabo fotografije je potrebno ponovno zaprositi. Pravico do uporabe fotografije v multimedijih ureja poseba pogodba.
4. Uporaba fotografij muzejskih predmetov, ki jih ni dobavil Narodni muzej Slovenije, ni dovoljena.

Podrobnejše informacije dobite na naslovu

Narodni muzej Slovenije
Tomislav Kajfež, mag.
Prešernova 20
1000 Ljubljana
T. +386 1 24 14 478
E: tomo.kajfez@nms.si
 

 

Prijavite se na e-novice