SI

Arheološka zbirka

Okrasne zaponke

Okrasne zaponke
Ime predmeta:Okrasne zaponke
Datacija:8. in 9. stoletje
Najdišče:Bled in Smokuč
Na ogled:Srednjeveške zgodbe s stičišča svetov

Opis

V 7. in 8. stoletju je potekalo življenje na današnjem slovenskem ozemlju različno. V Pomurju so se strnjeno naselili Slovani. Arheološke najdbe v bizantinski Istri, ki so bile odkrite v obalnih mestih Capris (zdaj Koper) in Piranon (Piran), so povezane s staroselskimi Romani, ob Soči odkriti grobovi, na primer v Solkanu, pa dokazujejo obstoj oboroženih posadk v obmejnem pasu langobardske Italije še v poznem 7. stoletju.

Bolj nejasna je podoba osrednjega dela Slovenije. Verjetno na koncu 7. stoletja, zanesljivo pa v 8. stoletju je na Bledu nastalo pod opuščeno poznoantično višinsko naselbino slovansko selišče s pokopališčem tik ob nekdanjem grobišču Romanov.

Med nakitom z najdišč na Gorenjskem je veliko zaponk z odtisnjenim okrasom v bronasti pločevini (1–3, 5). Motivno izjemno zanimiva je zaponka z Brda, na kateri je upodobljen kentaver lokostrelec (3). Podobno izdelane in okrašene fibule so bile razširjene v drugi polovici 7. stoletja in zgodnjem 8. stoletju ob zgornji Donavi in v Porenju.

Iz poznoantičnega okolja Romanov se je ohranila bronasta ulita okrasna zaponka z motivom živalske samice, ki liže mladiča (4).

Pozlačena bakrena okrasna zaponka z Brda na Bledu z upodobitvijo vladarja (6), obrobljena z zrnatim vencem, je veliko mlajši, karolinški izdelek iz 9. stoletja.

Podrobnosti

1. Okrasna zaponka, bron, železo in steklo, vel. 5,35 × 4,45 cm, Brdo na Bledu, inv. št. S 2139.

2. Okrasna zaponka, bron in železo, pr. 4,43 cm, Pristava na Bledu, grob 22, inv. št. S 73.

3. Okrasna zaponka, bron in železo, pr. 4 cm, Brdo na Bledu, inv. št. S 2138.

4. Okrasna zaponka, bron, d. 5,4 cm, Smokuč, grob 51, inv. št. S 5595.

5. Okrasna zaponka, bron in železo, pr. 3,1 cm, Smokuč, grob 51, inv. št. S 5596.

6. Okrasna zaponka, bron, pr. 3,9 cm, Brdo na Bledu, inv. št. S 2140.


Za nadaljnje branje

Knific, Timotej in Nabergoj, Tomaž, 2016: Srednjeveške zgodbe s stičišča svetov, Ljubljana, str. 66–75, sl. 78.

Predmeti so na ogled na razstavi

Avtorske pravice

Vsi podatki (fotografije, besedilo in druge informacije) na spletnih straneh Narodnega muzeja Slovenije so avtorsko zaščiteni in so avtorska last Narodnega muzeja Slovenije. Komercialna uporaba vsebine spletne strani Narodnega muzeja Slovenije brez pisnega dovoljenja je strogo prepovedana. Uporabniki lahko besedilo in fotografije uporabljajo le v nekomercialne in izobraževalne namene.

Pravila za objavo fotografij

1. Najem oziroma nakup fotografije ne zajema dovoljenja za objavo fotografije v kakršni koli obliki. Avtorska zaščita za vse fotografije ostaja v lasti Narodnega muzeja Slovenije.
2. Če potrebujete fotografijo za objavo, morate zaprositi za pravico do objave. Narodni muzej Slovenije bo izdal račun v skladu s cenikom. Pravica do objave je odvisna od upoštevanja spodaj navedenih pogojev:
  • Ob vsaki reprodukciji bo navedeno »ime in priimek avtorja fotografije, Narodni muzej Slovenije« oziroma »Narodni muzej Slovenije«, če ime avtorja ni dostopno.
  • Nobena reprodukcija ne bo uporabljena v komercialne oglaševalske namene. 
  • Če je objavljen le del reprodukcije, mora v podnaslovu pisati »detalj«.
  • V primeru barvnih reprodukcij morajo biti korekture predložene Narodnemu muzeju Slovenije v potrditev. V primeru slabe kvalitete reprodukcije si Narodni muzej Slovenije pridržuje pravico, da ne dovoli objave reprodukcije.
  • V skladu s cenikom bo zaračunana primerna odškodnina za pravico do objave reprodukcije. Obvezen izvod publikacije, v kateri je bila objavljena reprodukcija, bo poslan knjižnici Narodnega muzeja Slovenije.
  • Separati vseh člankov z objavo reprodukcij bodo poslani Narodnemu muzeju Slovenije. V kolikor to ni mogoče, bo uporabnik Narodnemu muzeju Slovenije poslal točen citat, kje je bila reprodukcija objavljena.
3. Dovoljenje za objavo se nanaša samo na eno izdajo v enem jeziku (v kolikor ni drugače opredeljeno). Podeljene pravice niso ekskluzivne in za vsako nadaljnjo uporabo fotografije je potrebno ponovno zaprositi. Pravico do uporabe fotografije v multimedijih ureja poseba pogodba.
4. Uporaba fotografij muzejskih predmetov, ki jih ni dobavil Narodni muzej Slovenije, ni dovoljena.

Podrobnejše informacije dobite na naslovu

Narodni muzej Slovenije
Tomislav Kajfež, mag.
Prešernova 20
1000 Ljubljana
T. +386 1 24 14 478
E: tomo.kajfez@nms.si
 

 

Prijavite se na e-novice