SI

Zgodovina in uporabna umetnost

Breverl

Breverl
Ime predmeta:Breverl
Datacija:1635
Material:Potiskan papir, potiskan bakrorez, kost, tekstil, posušeni deli rastlin, semena, školjkice, voščen pečat
Dimenzije:v 8,5 cm, š. 13 cm, t. 16,3 g
Provenienca:Rim
Inv. št.:N 17733
Na ogled:Da
Opis: Breverl ima na sredini lista nalepljen tiskani breve papeža Urbana VIII. iz leta 1635 (BREVE SUPER SE PORTANDUM AD GLORIAM DEI suorumque Sanctorum contra Daemones, facturas, Ligaturas signaturas, Fascinationes & in cantationes, nec non ad praeservationem, & contra quascunque alias artes diabolicas). Okoli breveja je osem grafičnih upodobitev svetnikov: sv. Frančišek Asiški (k njemu so se zatekali po pomoč predvsem brodolomci, slepi, hromi in kaznjenci), sv. Ignacij Lojolski (zavetnik zoper vročico, čarovništvo in volkove), sv. Jakob (priprošnjik zoper revmo, za dobro vreme in dobro žitno letino), sv. Anton Padovanski (zavetnik za izgubljene stvari, zavetnik zaljubljencev, zakoncev, žensk in otrok, revežev, popotnikov, pekov in rudarjev; je priprošnjik za srečen porod, proti neplodnosti, vročici, boleznim živine, brodolomu in proti vojnim stiskam), sv. Janez Nepomuk (zavetnik spovedane skrivnosti, mostov, zoper poplave), sv. Frančišek Ksaver (zavetnik zoper kugo in nevihto) in nadangel Mihael (tehta duše in jih vodi v raj).

Sredi tiskanega breveja je nalepljena ploščica z zlatimi in rdečimi platnenimi vogali, pod katere so vstavljene relikvije. Pod zlatima vogaloma levo spodaj in desno zgoraj sta relikviji sv. Klementa in sv. Aureje z napisnima listoma C. Clementis M. in S. Aureae M. Pod rdečima vogaloma desno spodaj in levo zgoraj sta relikviji sv. Bonavite in sv. Desiderija z napisnima listoma S. Bonavitae M. in S. Desiderii. M. Znotraj napisnih listov v osrednjem delu ploščice ležijo posušeni deli rastlin, semen, koščki blaga, školjkice, barvni papirji, voščen pečat z Jezusovim monogramom IHS in žegen z napisom I.N.R.I. Na polovici tega osrednjega dela so vidne sledi predmetov, ki so bili nanj pritrjeni, zdaj pa jih ni več. Na zadnji strani ploščice je grafična podobica s križem karavaka na sredi, na križu so Zahirijev žegen in različni časovni izreki, sestavljeni iz različnih črk. Te črke imajo namen zbuditi pri preprostih ljudeh skrivnostno občutje. Določeni razporedi in sestave črk vsebujejo magično moč. Postavljeni so na začetek ali konec formule. Uporabo takih skrivnostnih črk v zagovorih poznajo že egipčanski čarovni papirusi. Mistične črke v njih so pogosto združene v nesmiselne besede ali besedila. Zaradi precejšnjih sprememb v zapisih je te črke zelo težko razrešiti. V mnogih primerih so to samo okrajšano pisani svetopisemski citati. V spodnjem levem vogalu podobice je napis Contra pestem (zoper kugo), na spodnjem desnem vogalu pa Contra prestigio (zoper urok).

Prvotni etui breverla se ni ohranil. Etui iz kartona je sekundaren in je bil izdelan v 19. stoletju.

4 relikvije: S. Clementis M., S. Aureae M., S. Bonavitae M., S. Desiderii M.
Objava: Knez, Darko, 2002, Theatrum vitae et mortis humanae. Prizorišče človeškega življenja in smrti. Podobe iz 17. stoletja na Slovenskem / The Theatre of Human life and Death. Images from the Seventeenth Century in Slovenia, Ljubljana, str. 48; Knez, Darko, 2014: Relikvije in relikviariji iz zbirke Narodnega muzeja Slovenije / Relics and Reliquaries from the Collection of the National Museum of Slovenia, Ljubljana, str. 98, št. 17.

Fotografije

Sprednja stran
Hrbtna stran

Predmet je na ogled na razstavi

Avtorske pravice

Vsi podatki (fotografije, besedilo in druge informacije) na spletnih straneh Narodnega muzeja Slovenije so avtorsko zaščiteni in so avtorska last Narodnega muzeja Slovenije. Komercialna uporaba vsebine spletne strani Narodnega muzeja Slovenije brez pisnega dovoljenja je strogo prepovedana. Uporabniki lahko besedilo in fotografije uporabljajo le v nekomercialne in izobraževalne namene.

Pravila za objavo fotografij

1. Najem oziroma nakup fotografije ne zajema dovoljenja za objavo fotografije v kakršni koli obliki. Avtorska zaščita za vse fotografije ostaja v lasti Narodnega muzeja Slovenije.
2. Če potrebujete fotografijo za objavo, morate zaprositi za pravico do objave. Narodni muzej Slovenije bo izdal račun v skladu s cenikom. Pravica do objave je odvisna od upoštevanja spodaj navedenih pogojev:
  • Ob vsaki reprodukciji bo navedeno »ime in priimek avtorja fotografije, Narodni muzej Slovenije« oziroma »Narodni muzej Slovenije«, če ime avtorja ni dostopno.
  • Nobena reprodukcija ne bo uporabljena v komercialne oglaševalske namene. 
  • Če je objavljen le del reprodukcije, mora v podnaslovu pisati »detalj«.
  • V primeru barvnih reprodukcij morajo biti korekture predložene Narodnemu muzeju Slovenije v potrditev. V primeru slabe kvalitete reprodukcije si Narodni muzej Slovenije pridržuje pravico, da ne dovoli objave reprodukcije.
  • V skladu s cenikom bo zaračunana primerna odškodnina za pravico do objave reprodukcije. Obvezen izvod publikacije, v kateri je bila objavljena reprodukcija, bo poslan knjižnici Narodnega muzeja Slovenije.
  • Separati vseh člankov z objavo reprodukcij bodo poslani Narodnemu muzeju Slovenije. V kolikor to ni mogoče, bo uporabnik Narodnemu muzeju Slovenije poslal točen citat, kje je bila reprodukcija objavljena.
3. Dovoljenje za objavo se nanaša samo na eno izdajo v enem jeziku (v kolikor ni drugače opredeljeno). Podeljene pravice niso ekskluzivne in za vsako nadaljnjo uporabo fotografije je potrebno ponovno zaprositi. Pravico do uporabe fotografije v multimedijih ureja poseba pogodba.
4. Uporaba fotografij muzejskih predmetov, ki jih ni dobavil Narodni muzej Slovenije, ni dovoljena.

Podrobnejše informacije dobite na naslovu

Narodni muzej Slovenije
Tomislav Kajfež, mag.
Prešernova 20
1000 Ljubljana
T. +386 1 24 14 478
E: tomo.kajfez@nms.si
 

 

Prijavite se na e-novice