SI

Zgodovina in uporabna umetnost

Srebrna žara s srcem ustanovitelja rajhenburškega samostana

Srebrna žara s srcem ustanovitelja rajhenburškega samostana
Ime predmeta:Srebrna žara s srcem ustanovitelja rajhenburškega samostana
Datacija:1899
Material:Srebro, pozlata, svinec
Dimenzije:v. 31,5 cm, o. 50 cm
Provenienca:Dunaj, Samostan trapistov Rajhenburg
Inv. št.:N 35693
Na ogled:Da
Opis: Giraud Gabriel (v svetu Kamil), trapist, redovnik, ustanovitelj samostana v Rajhenburgu, * 7. junij 1836 Lyon, + 28. februar 1899 Rajhenburg. Leta 1880 je francoska vlada nasilno razpustila dumbsko opatijo trapistov, kjer je Giraud živel. Opat Avguštin de Ladouze je sklenil zunaj Francije poiskati redovni družini bivališče. Korni oblat Gabriel je dal sredstva za nakup graščine v Rajhenburgu, kjer so se trapisti naselili sredi leta 1881, in omogočil, da se je gospodarstvo uredilo in razširilo in da se je postavila moderno urejena tovarna čokolade in destilarna na paro. Rajhenburški samostan je bil leta 1891 povišan v opatijo. Giraud, v resnici ustanovitelj opatije, je kot korni oblat do smrti opravljal v samostanu razne ponižne službe. Brat Gabrijel Giraud je umrl v družbi opata iz Dumba in opata Janeza Krstnika Epalla. Okrožni zdravnik dr. Matija Schmirmaul in okrajni zdravnik dr. Vičič sta iz njegovega trupla izrezala srce in ga shranila v zlato urno, ki so jo izdelali na Dunaju. Menihi so jo slovesno vzidali v kamniti postament velikega križa sredi pokopališča trapistov, ki je bil na koncu drevoreda, med samostanom in gospodarskimi objekti. Menili so, da je tako njegova duša ostala v Rajhenburgu, telo pa so na željo sorodnikov odpeljali v njegovo rojstno domovino in ga tam pokopali. Na poti do rajhenburške železniške postaje so ga v veličastnem sprevodu pospremili vsi sobratje in oba opata.
Po izjavi bivšega trapista Lada Agreža so žaro med drugo svetovno vojno pred Nemci skrili v neki hiši v Rajhenburgu. Red trapistov je bil leta 1947 razpuščen, grad pa nacionaliziran. Nekateri menihi so odšli delat kot duhovniki po raznih farah, v razne samostane, nekateri pa tudi v posvetno življenje. Trapistovsko pokopališče je bilo po vojni zravnano z zemljo. Takrat naj bi tudi prišlo do poškodbe žare, ki jo je zadnji opat Novak odnesel v Savinjsko dolino. Žaro je Narodnemu muzeju januarja 1949 predal Zavod za varstvo spomenikov. Na nogi je vrezan napis: MEMENTO MEI IN COELO (Spomni se me v nebesih) F.M.B. 1. V. 41. Na zadnji strani žare sta puncirana znak izdelovalca žare JCK46 in dvoglavi orel.

1 relikvija: srce brata Gabriela Girauda.
Literatura: Fürst, Irena, 1993, Razstava Trapisti v Rajhenburgu, v: Valvasor 1641–1695; Fürst, Irena, 2013, Trapisti v Rajhenburgu, v: Kronika, letnik 61, št. 3, Ljubljana.
Objava: Knez, Darko, 2014: Relikvije in relikviariji iz zbirke Narodnega muzeja Slovenije / Relics and Reliquaries from the Collection of the National Museum of Slovenia, Ljubljana, str. 144, št. 65.

Fotografija

Srebrna žara s srcem ustanovitelja rajhenburškega samostana

Predmet je na ogled na rasztavi

Avtorske pravice

Vsi podatki (fotografije, besedilo in druge informacije) na spletnih straneh Narodnega muzeja Slovenije so avtorsko zaščiteni in so avtorska last Narodnega muzeja Slovenije. Komercialna uporaba vsebine spletne strani Narodnega muzeja Slovenije brez pisnega dovoljenja je strogo prepovedana. Uporabniki lahko besedilo in fotografije uporabljajo le v nekomercialne in izobraževalne namene.

Pravila za objavo fotografij

1. Najem oziroma nakup fotografije ne zajema dovoljenja za objavo fotografije v kakršni koli obliki. Avtorska zaščita za vse fotografije ostaja v lasti Narodnega muzeja Slovenije.
2. Če potrebujete fotografijo za objavo, morate zaprositi za pravico do objave. Narodni muzej Slovenije bo izdal račun v skladu s cenikom. Pravica do objave je odvisna od upoštevanja spodaj navedenih pogojev:
  • Ob vsaki reprodukciji bo navedeno »ime in priimek avtorja fotografije, Narodni muzej Slovenije« oziroma »Narodni muzej Slovenije«, če ime avtorja ni dostopno.
  • Nobena reprodukcija ne bo uporabljena v komercialne oglaševalske namene. 
  • Če je objavljen le del reprodukcije, mora v podnaslovu pisati »detalj«.
  • V primeru barvnih reprodukcij morajo biti korekture predložene Narodnemu muzeju Slovenije v potrditev. V primeru slabe kvalitete reprodukcije si Narodni muzej Slovenije pridržuje pravico, da ne dovoli objave reprodukcije.
  • V skladu s cenikom bo zaračunana primerna odškodnina za pravico do objave reprodukcije. Obvezen izvod publikacije, v kateri je bila objavljena reprodukcija, bo poslan knjižnici Narodnega muzeja Slovenije.
  • Separati vseh člankov z objavo reprodukcij bodo poslani Narodnemu muzeju Slovenije. V kolikor to ni mogoče, bo uporabnik Narodnemu muzeju Slovenije poslal točen citat, kje je bila reprodukcija objavljena.
3. Dovoljenje za objavo se nanaša samo na eno izdajo v enem jeziku (v kolikor ni drugače opredeljeno). Podeljene pravice niso ekskluzivne in za vsako nadaljnjo uporabo fotografije je potrebno ponovno zaprositi. Pravico do uporabe fotografije v multimedijih ureja poseba pogodba.
4. Uporaba fotografij muzejskih predmetov, ki jih ni dobavil Narodni muzej Slovenije, ni dovoljena.

Podrobnejše informacije dobite na naslovu

Narodni muzej Slovenije
Tomislav Kajfež, mag.
Prešernova 20
1000 Ljubljana
T. +386 1 24 14 478
E: tomo.kajfez@nms.si
 

 

Prijavite se na e-novice