SI

Zgodovina in uporabna umetnost

Ulrikov križ

Ulrikov križ
Ime predmeta:Ulrikov križ
Datacija:1698 do prva polovica 18. stoletja
Material:Baker (Cu) 68,8 %, svinec (Pb) 17,8 %, cink (Zn) 13,5 %
Dimenzije:v. 4,9 cm, š. 4,2 cm, t. 18,9 g
Provenienca:Izdelan v Avstriji
Inv. št.:N 205
Opis: Na hrbtni strani so skeleti štirih svetih škofov na oblakih, levo S. NIGARIUS (sv. Nidgar), zgoraj S. WITERPVS (sv. Wikterp), desno S. ADALBERO (sv. Adalbero), spodaj S. THOSSO (sv. Thosso), v sredini med njimi leži z vencem obdan kot okronan in oblečen skelet S. DIGNA (sv. Digna).

Opomba: Sv. Ulrik, škof iz Augsburga (923–973), je leta 954 (?) od papeža dobil v dar posebno obliko križa. Po legendi naj bi križ prejel med bitko na Lechfeldu (955) od angela, danes pa ga hranijo v zakristiji cerkve sv. Ulricha v Augsburgu. Križi te oblike so imeli sprva pomen romarskega znaka oziroma spominka, šele kasneje pa so v povezavi z Benediktovim križem ali Zaharijevim blagoslovom dobili značaj amuleta.
Križ sv. Ulrika je križ enakih krakov, ki se širijo navzven, z okroglim uhljem na koncu.
Na averzu je prikaz vojaške konjeniške grupacije v nizu, pod njo pa je napis "CRUX*S*VDALRICI" (Križ sv. Ulrika), ki je zdaj komaj zaznaven. Pri vrhu zgornjega kraka je leteči angel. Reverz je nezaznaven.

Primerjave:
1. Hrvatski povijesni muzej, Zagreb, inv. št. 1538.
2. Muzej grada Koprivnice, inv. št. 1626. Ta je še bolje ohranjen od zagrebškega, ki pa je bolje ohranjen od našega.

Objava: Knez, Darko, 2010: Od zore do mraka. Križi iz zbirke Narodnega muzeja Slovenije / From Dawn till Dusk. Crosses in the Collection of the National Museum of Slovenia, Ljubljana, str. 84, št. 21.
Literatura: Brauneck, Manfred, 1978: Religiöse Volkskunst, Koln, str. 328; Fassbinder, Stefan, 2003: Wallfahrt, Andacht und Magie: religiöse Anhänger und Medaillen: Beiträge zur neuzeitlichen Frömmigkeitsgeschichte Sudwestdeutschlands aus archäologischer Sicht, Bonn, str. 487, št. 226; Münsterer, Hanns Otto, 1983: Amulettkreuze und Kreuzamulette, Regensburg, sl. 67; Pavičić, Snježana, 1994: Križevi iz fundusa Hrvatskog povijesnog muzeja, Zagreb, str. 73, kat. št. 46.

Fotografije

Sprednja stran
Hrbtna stran

Avtorske pravice

Vsi podatki (fotografije, besedilo in druge informacije) na spletnih straneh Narodnega muzeja Slovenije so avtorsko zaščiteni in so avtorska last Narodnega muzeja Slovenije. Komercialna uporaba vsebine spletne strani Narodnega muzeja Slovenije brez pisnega dovoljenja je strogo prepovedana. Uporabniki lahko besedilo in fotografije uporabljajo le v nekomercialne in izobraževalne namene.

Pravila za objavo fotografij

1. Najem oziroma nakup fotografije ne zajema dovoljenja za objavo fotografije v kakršni koli obliki. Avtorska zaščita za vse fotografije ostaja v lasti Narodnega muzeja Slovenije.
2. Če potrebujete fotografijo za objavo, morate zaprositi za pravico do objave. Narodni muzej Slovenije bo izdal račun v skladu s cenikom. Pravica do objave je odvisna od upoštevanja spodaj navedenih pogojev:
  • Ob vsaki reprodukciji bo navedeno »ime in priimek avtorja fotografije, Narodni muzej Slovenije« oziroma »Narodni muzej Slovenije«, če ime avtorja ni dostopno.
  • Nobena reprodukcija ne bo uporabljena v komercialne oglaševalske namene. 
  • Če je objavljen le del reprodukcije, mora v podnaslovu pisati »detalj«.
  • V primeru barvnih reprodukcij morajo biti korekture predložene Narodnemu muzeju Slovenije v potrditev. V primeru slabe kvalitete reprodukcije si Narodni muzej Slovenije pridržuje pravico, da ne dovoli objave reprodukcije.
  • V skladu s cenikom bo zaračunana primerna odškodnina za pravico do objave reprodukcije. Obvezen izvod publikacije, v kateri je bila objavljena reprodukcija, bo poslan knjižnici Narodnega muzeja Slovenije.
  • Separati vseh člankov z objavo reprodukcij bodo poslani Narodnemu muzeju Slovenije. V kolikor to ni mogoče, bo uporabnik Narodnemu muzeju Slovenije poslal točen citat, kje je bila reprodukcija objavljena.
3. Dovoljenje za objavo se nanaša samo na eno izdajo v enem jeziku (v kolikor ni drugače opredeljeno). Podeljene pravice niso ekskluzivne in za vsako nadaljnjo uporabo fotografije je potrebno ponovno zaprositi. Pravico do uporabe fotografije v multimedijih ureja poseba pogodba.
4. Uporaba fotografij muzejskih predmetov, ki jih ni dobavil Narodni muzej Slovenije, ni dovoljena.

Podrobnejše informacije dobite na naslovu

Narodni muzej Slovenije
Tomislav Kajfež, mag.
Prešernova 20
1000 Ljubljana
T. +386 1 24 14 478
E: tomo.kajfez@nms.si
 

 

Prijavite se na e-novice