SI

Zbirka cerkvenih predmetov – Relikviariji

Predstavljeni relikviariji so del zbirke, ki jo hrani Narodni muzej Slovenije. Razvrščeni so po skupinah. V prvi skupini so predstavljeni križi relikviariji, nato jim sledijo ampule, breverli, relikviariji v obliki monštranc, relikviariji v okvirjih in manjši relikviariji za osebno pobožnost. Znotraj te osnovne razdelitve so še nekatere druge podskupine glede na ikonografske, slogovne in tipološke ter materialne podobnosti. Kolikor je to bilo mogoče, je upoštevana njihova kronološka razvrstitev, in sicer po dataciji izdelave primarnega relikviarija, saj so v nekatere relikviarije vstavljeni tudi starejši, manjši relikviariji. Gre torej za razvrstitev relikviarijev po času njihove izdelave; od 11. stoletja, ko zasledimo najstarejši relikviarij, do najnovejše dobe, ne glede na starost relikvij. Tako so torej relikviariji opredeljeni po vrsti, obliki in namenu, podana je osnovna slogovna in ikonografska analiza, razloženi so napisi na njih ter njihove tehnične značilnosti. Zbirko zaključujejo avtentike in relikviariji, ki ne sodijo v nobeno od omenjenih skupin, kot je na primer žara s srcem ustanovitelja rajhenburškega samostana brata trapista Gabriela Girauda.

Večina predstavljenih relikviarijev je javnosti na ogled v sklopu stalne razstave Zgodovinske in umetnostne zbirke v Narodnem muzeju Slovenije – Metelkova.

Zbirka je objavljena tudi v monografski publikaciji Darka Kneza Relikvije in relikviariji iz zbirke Narodnega muzeja Slovenije / Relics and Reliquaries from the Collection of the National Museum of Slovenia, ki je izšla v seriji Viri. Gradivo za materialno kulturo Slovencev (Ljubljana, 2014).


Ruski križ, dvodelni enkulpion

Ruski križ, dvodelni enkulpion
Ime predmeta:Ruski križ, dvodelni enkulpion
Datacija:16. stoletje
Material:Bron (baker 88,1 %, kositer 9,1 %, svinec 2,9 %)
Dimenzije:v. 8,5 cm, š. 5,2 cm, t. 35,4 g
Provenienca:Rusija, provenienca: Rudolf Vahtar
Inv. št.:N 8362
Na ogled:Da
Opis: Pravoslavni križ ruskega izvora ima dve reliefni doprsni podobi na prečnici, dve enaki podobi na vznožju, centralno upodobitev duhovnika in napis na vrhu. Na zadnji strani križa je v sredini podoba sv. Štefana, na levem kraku je upodobljen sv. Nikolaj, na desnem pa sv. Mina. Na spodnjem kraku sta podobi sv. Sergeja in sv. Nikona. Na sprednji strani križa je v sredini upodobljen Križani, ob katerem sta Žalostna Mati Božja in sv. Janez, na levem kraku je podoba sv. Bazilija, na desnem pa sv. Gregorja. Na spodnjem kraku je upodobitev sv. Nikite, ki tolče demona.
(Manjka sprednji del križa, zato je opis narejen po literaturi.)

Relikvije: /
Restavrirala: Zdenka Kramar, 1996
Objave: Knez, Darko, 2010: Od zore do mraka. Križi iz zbirke Narodnega muzeja Slovenije / From dawn till dusk. Crosses in the collection of the National Museum of Slovenia, Ljubljana, str. 78–79, št. 11; Knez, Darko, 2014: Relikvije in relikviariji iz zbirke Narodnega muzeja Slovenije / Relics and Reliquaries from the Collection of the National Museum of Slovenia, Ljubljana, str. 89, št. 6.
Literatura: Gnutova, Svetlana Vitalievna & Zotova, Elena Yakovlevna, 2000: Crosses, Icons, Hinged Icons. Artifacts Cast from Brass. Eleventh – early Twentieth Century, from the Andrey Rublev Central Museum of Ancient Russian Culture and Art, Moskva, str. 27, št. 18.

Fotografija

Hrbtna stran

Predmet je na ogled na razstavi

 

 

Prijavite se na e-novice