Predstavljeni relikviariji so del zbirke, ki jo hrani Narodni muzej Slovenije. Razvrščeni so po skupinah. V prvi skupini so predstavljeni križi relikviariji, nato jim sledijo ampule, breverli, relikviariji v obliki monštranc, relikviariji v okvirjih in manjši relikviariji za osebno pobožnost. Znotraj te osnovne razdelitve so še nekatere druge podskupine glede na ikonografske, slogovne in tipološke ter materialne podobnosti. Kolikor je to bilo mogoče, je upoštevana njihova kronološka razvrstitev, in sicer po dataciji izdelave primarnega relikviarija, saj so v nekatere relikviarije vstavljeni tudi starejši, manjši relikviariji. Gre torej za razvrstitev relikviarijev po času njihove izdelave; od 11. stoletja, ko zasledimo najstarejši relikviarij, do najnovejše dobe, ne glede na starost relikvij. Tako so torej relikviariji opredeljeni po vrsti, obliki in namenu, podana je osnovna slogovna in ikonografska analiza, razloženi so napisi na njih ter njihove tehnične značilnosti. Zbirko zaključujejo avtentike in relikviariji, ki ne sodijo v nobeno od omenjenih skupin, kot je na primer žara s srcem ustanovitelja rajhenburškega samostana brata trapista Gabriela Girauda.
Večina predstavljenih relikviarijev je javnosti na ogled v sklopu stalne razstave Zgodovinske in umetnostne zbirke v Narodnem muzeju Slovenije – Metelkova.
Zbirka je objavljena tudi v monografski publikaciji Darka Kneza Relikvije in relikviariji iz zbirke Narodnega muzeja Slovenije / Relics and Reliquaries from the Collection of the National Museum of Slovenia, ki je izšla v seriji Viri. Gradivo za materialno kulturo Slovencev (Ljubljana, 2014).
Ime predmeta:Relikviarij sv. Janeza Nepomuka
Datacija:17. do 18. stoletje
Material:Okrasni kamen, pokositrena medeninasta pločevina, les, steklo, posrebrena in pozlačena žica, klejno-kredna pozlata
Dimenzije:v. 20 cm, š. 17 cm, g. 4 cm
Provenienca:Uršulinski samostan, Ljubljana
Inv. št.:N 17697
Na ogled:Da
Opis: V zastekljeni šatulji je ovalna kustodija za relikvijo, okrašena s keramičnim medaljonom z motivom dveh angelov, ki povzdigujeta tabli desetih zapovedi v avreoli. Ob robu medaljona teče napis S. IOAN.[NES] NEPOM.[UCENUS] AB AN 1393 INCOR.[RUPTIBILE] (Sv. Janez Nepomuk od leta 1393 nestrohnjen). Robovi šatulje so obloženi z obledelo zeleno svilo, dno je oblazinjeno in prekrito s tkanino iz kovinskih in zelenih svilenih niti. Okrog kustodije je razporejeno okrasje iz navitih kovinskih trakov, žičk in bleščic. Bleščice iz tanke pločevine, izsekane rožice, so obarvane v roza in modro barvo. Žičnata ogrodja nekaterih cvetov so opletena z belimi in modrimi svilenimi nitmi. Osrednja velika roža je okrašena še s štirimi polkrožnimi kosi zelene svile, pretkane s kovinskimi nitmi, ob njih so polkrožni napisni trakovi z napisi Reliquiae.S.S. Samostansko delo.
Na hrbtu je napis v svinčniku Renovirt am 13 Iuni 1884.
4 relikvije: Reliquiae.S.S, Reliquiae.S.S, Reliquiae.S.S, Reliquiae.S.S.
Restavrirali: Zdenka Kramar, 2005 in Irma Langus Hribar, 2013.
Objava: Knez, Darko, 2014: Relikvije in relikviariji iz zbirke Narodnega muzeja Slovenije / Relics and Reliquaries from the Collection of the National Museum of Slovenia, Ljubljana, str. 128, št. 41.