Predstavljeni relikviariji so del zbirke, ki jo hrani Narodni muzej Slovenije. Razvrščeni so po skupinah. V prvi skupini so predstavljeni križi relikviariji, nato jim sledijo ampule, breverli, relikviariji v obliki monštranc, relikviariji v okvirjih in manjši relikviariji za osebno pobožnost. Znotraj te osnovne razdelitve so še nekatere druge podskupine glede na ikonografske, slogovne in tipološke ter materialne podobnosti. Kolikor je to bilo mogoče, je upoštevana njihova kronološka razvrstitev, in sicer po dataciji izdelave primarnega relikviarija, saj so v nekatere relikviarije vstavljeni tudi starejši, manjši relikviariji. Gre torej za razvrstitev relikviarijev po času njihove izdelave; od 11. stoletja, ko zasledimo najstarejši relikviarij, do najnovejše dobe, ne glede na starost relikvij. Tako so torej relikviariji opredeljeni po vrsti, obliki in namenu, podana je osnovna slogovna in ikonografska analiza, razloženi so napisi na njih ter njihove tehnične značilnosti. Zbirko zaključujejo avtentike in relikviariji, ki ne sodijo v nobeno od omenjenih skupin, kot je na primer žara s srcem ustanovitelja rajhenburškega samostana brata trapista Gabriela Girauda.
Večina predstavljenih relikviarijev je javnosti na ogled v sklopu stalne razstave Zgodovinske in umetnostne zbirke v Narodnem muzeju Slovenije – Metelkova.
Zbirka je objavljena tudi v monografski publikaciji Darka Kneza Relikvije in relikviariji iz zbirke Narodnega muzeja Slovenije / Relics and Reliquaries from the Collection of the National Museum of Slovenia, ki je izšla v seriji Viri. Gradivo za materialno kulturo Slovencev (Ljubljana, 2014).
Ime predmeta:Relikviarij
Datacija:17. do 18. stoletje
Material:Papir, tkanina, steklo, medenina, kost, kamen, kovinske niti
Dimenzije:v. 6 cm, š. 4 cm, t. 27 g
Inv. št.:N 261
Na ogled:Ne
Opis: Razni predmeti v medeninasti škatlici s steklenim pokrovom, med njimi svetinjica sv. Benedikta. Za pokrovom je vložen listek, na katerem je v nemščini natiskano prvo poglavje evangelija po Janezu. Napis okrog srca: DE LOCO UBI JESUS SUDAVIT SANGUINEM (S kraja, kjer je Jezus potil krvavi pot), ob strani: S. MAXIMI.M. in RELIQUIAE SS.
3 relikvije: NN, S. MAXIMI.M., RELIQUIAE SS.
Restavrirala: Nataša Nemeček, 2014.
Objava: Knez, Darko, 2002, Theatrum vitae et mortis humanae. Prizorišče človeškega življenja in smrti. Podobe iz 17. stoletja na Slovenskem / The Theatre of Human life and Death. Images from the Seventeenth Century in Slovenia, Maja Lozar Štamcar & Maja Žvanut (urednici), Ljubljana, str. 49; Knez, Darko, 2014: Relikvije in relikviariji iz zbirke Narodnega muzeja Slovenije / Relics and Reliquaries from the Collection of the National Museum of Slovenia, Ljubljana, str. 135, št. 51.