Noša in nakit prebivalcev Karnija sta bila raznovrstna in bogata. Po arheoloških najdbah lahko sodimo, da je bilo ob oboroženih moških visokega stanu precej premožnih žensk, ki so se oblačile po germanski modi, in njihovih otrok, ki so se krasili z dragocenim nakitom in opravo. Germani so s seboj prinesli svojo značilno modo, krašenje z žlahtnim kamenjem in globokim vrezovanjem različnih likov. V zlato ali pozlačeno površino so vstavljali okrasne kamne, najpogosteje almandine, različke granata. Na nakitu so globoko vrezani različni vzorci (vitice, trikotniki, meander) in komaj prepoznavni živalski liki. Zelo pogost je nakit v podobi ujed, predvsem njihovih krivokljunih glav, na primer priljubljene zaponke v obliki črke S.
Germanke so pogosto nosile pisane ogrlice iz steklenih jagod. Na pasu so imele obešene posamične velike jagode iz jantarja, kalcedona ali stekla; razlagajo jih kot magične priveske.
Med najdbami, ki pripadajo vzhodnogotski ženski noši, sta posebnost veliki pasni sponi iz Kranja. Pozlačeni sponi sta okrašeni z granati. Analize so pokazale, da so za ta priljubljeni način okraševanja pri predmetih s slovenskih najdišč uporabljali granate, ki izvirajo iz Indije ali s Cejlona.