»Ta plašč je narejen iz turškega plašča Hasana paše, ki je 22. junija leta 1593 premagan umrl.«
Tako pravi napis na pergamentnem listku, prišitem na notranjo stran mašnega plašča.
Turško oblačilo je bilo del bogatega vojnega plena bitke pri Sisku in edino izmed vseh predmetov, ki se je ohranilo do današnjih dni. Predelano oblačilo pomeni izjemno dragocenost v svetovnem merilu. Plašč je izdelan iz svilnatega brokata kardinalsko rdeče barve, z zlatimi nitkami in vtkanim vzorcem granatnega jabolka.
Kdo je bil Hasan paša
Vodja osmanskih enot v bitki pri Sisku, Hasan paša Predojević, se je rodil v krščanski družini na ozemlju današnje Hercegovine in je bil znan po bojevitosti in osvajalnih pohodih.
V zadnjem desetletju 16. stoletja, ko je sultan Murat III. postavil Hasana pašo Predojeviča za bosanskega beglerbega (najvišji čin v otomanski vojski, vrhovni komandant sultanove armade), se je turška ofenziva usmerila proti Sisku, utrdbi, ki je varovala pot do Zagreba in na Kranjsko.
Hasan paša Predojevič je ob bregovih Kolpe pri Sisku zbral vojsko 12 tisoč vojakov, da bi vdrl v hrvaške in slovenske dežele. Napad na ključno strateško točko je na avstrijski strani izzval takojšen odgovor. Pod poveljstvom Ruprehta Eggenberga se je zbrala dobro opremljena vojska, sestavljena iz poklicnih najemnikov, hrvaških čet pod poveljstvom bana Erdödyja in kranjskih (pa tudi koroških) čet pod poveljstvom Andreja Turjaškega.