Vitez, dama in zmaj
Zlata legenda iz 13. stoletja pripoveduje zgodbo o sv. Juriju,
zgodnjekrščanskem mučencu iz Kapadokije, ki naj bi umrl leta 303 kot rimski
častnik. Jurij se je spopadel z zmajem, ki so mu morali prebivalci mesta Silene
redno žrtvovati mladeniča ali mladenko. Ko je bila za to izbrana kraljeva hči,
je Jurij s kopjem ubil zmaja in rešil kraljično, poganski meščani pa so se
spreobrnili v krščanstvo.
Sv. Jurij je bil vzor idealnega krščanskega viteza, ki premaga zlo – zmaja kot
simbol hudiča. Križarji so njegovo čaščenje prenesli na Zahod, kjer je postal
eden najpopularnejših svetnikov, zavetnik mest, pokrajin in držav. Bil je
zaščitnik vojakov, konjenikov in izdelovalcev orožja pa tudi kmetov. Kot
zaščitnika zemlje in posevkov so ga pomešali s predkrščanskimi poljedelskimi
kulti, na Slovenskem z »zelenim Jurijem«.
Kdo je bil vitez
V latinskih virih srednjega veka se vitez imenuje miles – »vojak«. Bil je težko oborožen konjenik, kar pričajo izrazi v različnih jezikih: lat. caballarius, ital. cavalliere, franc. chevalier, nem. Ritter (iz Reiter – jezdec). V slovenščini pomeni vitez tudi »vojščak«, »junak«.
Vitez je pripadal vojaški eliti, ki se je od 11. stoletja oblikovala ob višjem plemstvu. Vključen je bil v fevdalno ureditev: v zameno za vojaško službo je od gospoda dobil v fevd zemljiško posest s podložniki, s prihodki pa si je kupil prevozno sredstvo, orožje in opremo. Za izpolnjevanje svojih bojnih nalog je potreboval enega ali več spremljevalcev (oprod) in navadno tudi tri konje: bojnega, jezdnega in enega za oprodo, lahko pa še enega za prenašanje opreme.
Viteštvo se je začelo v Franciji
Viteštvo je vseevropski pojav, ki ima v različnih deželah različne oblike in tudi nasprotujoče si posebnosti. Kot vojaški stan izvira z območja nekdanje karolinške države in je najprej nastalo v Franciji.
V srednji Evropi oziroma v Svetem rimskem cesarstvu, kamor so večinoma spadale slovenske dežele, je izhajalo iz nižjega, nesvobodnega plemstva, t. i. ministerialov in militov. Od konca 12. stoletja pa so se kot vitezi označevali tudi najvišji plemiči, celo kralji in cesarji.
Viteštvo je doseglo razcvet v 12. in 13. stoletju s križarskimi vojnami in nastankom cerkvenih viteških redov. Značilni zanj sta dvorna kultura in krščansko-srednjeveška etika, ki temelji na služenju viteza fevdalnemu gospodu, Bogu in izbrani dami.